Konsekwencja decyzji USA. Rosjanie zmuszeni do odwrotu [RELACJA NA ŻYWO]
10.06.2024 | aktual.: 11.06.2024 21:04
Wojna w Ukrainie trwa. Wtorek to 839. dzień rosyjskiej inwazji. Rosja ograniczyła ataki na Charków po tym, jak USA zgodziły się na wykorzystywanie ich pocisków do uderzeń na cele w Rosji, skąd bombardowane jest to miasto - przyznał mer Charkowa Ihor Terechow. Zmianę na froncie zauważyli również wojskowi analitycy. - W ostatnich dniach największe znaczenie taktyczne miało zmuszenie do odwrotu rosyjskich jednostek atakujących w kierunku Charkowa – przyznaje płk Piotr Lewandowski. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow znów zaatakował Zachód. - Ostatnie wydarzenia na arenie międzynarodowej odsłoniły prawdziwe oblicze Zachodu, który aspiruje do narzucenia światu swojego porządku - stwierdził współpracownik Władimira Putina.
- Katastrofa lotnicza w Rosji. Myśliwiec Su-34 rozbił się w górach w Osetii Północnej - poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.
- W rejonie Zatoki Fińskiej rosyjski samolot wojskowy przekroczył terytorium Finlandii; podejrzana maszyna operowała w promieniu około 2,5 km od granicy przez około 2 minuty - poinformowało ministerstwo obrony narodowej Finlandii. Był to pierwszy tego typu incydent od niemal dwóch lat.
- Rozpoczął się drugi etap ćwiczeń z użycia niestrategicznych sił jądrowych - ogłosiło rosyjskie ministerstwo obrony. Manewry mają na celu "podtrzymanie gotowości wojsk i sprzętu jednostek zastosowania bojowego" Rosji i Białorusi.
- Polska ma gigantyczne atuty i jest w uprzywilejowanej pozycji, jeśli chodzi o przyszły proces odbudowy Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Berlinie, gdzie uczestniczył w konferencji poświęconej temu tematowi.
Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że Rzeszów "jest hubem logistycznym dla wojska, pomocy zbrojeniowej". - O ile wiem, wolumen transportu przez polską granicę do Ukrainy w czasie wojny wzrósł, co wydaje mi się oczywiste, bo nie ma handlu ukraińskiego z Rosją czy Białorusią - dodał. Zastrzegł, że istnieją też wyzwania, "bo transport używa naszych dróg, naszych kolei, ale też niektórzy na tym zarabiają - i bardzo dobrze".
W poniedziałek w okupowanym obwodzie ługańskim rosyjski kompleks przeciwlotniczy Pancyr-S1 został zniszczony przez wyrzutnię HIMARS.
W Moskwie pali się kilka pojazdów. Eksplozje słychać z dużej odległości.
- Ukraina spodziewa się w najbliższej przyszłości pozytywnych decyzji w sprawie przekazania dwóch lub trzech systemów obrony powietrznej Patriot – powiedział Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem.
Spektakularne uderzenie Ukraińców. Rosyjski wóz bojowy rozpadł się w drobny mak.
Od początku wojny rosyjska Flota Czarnomorska stała się jednym z głównym celów Kijowa. Ukraińskie siły raz po raz zatapiały rosyjskie statki - od krążownika "Moskwa" w 2022 r. po ataki na rosyjskie okręty wojenne w miniony weekend. Teraz, gdy Kijów zyskał przewagę na Morzu Czarnym, Kreml wycofuje stamtąd swoje okręty w obawie przed kolejnymi stratami - czytamy w analizie "Kyiv Post".
- Konieczne jest wystosowanie oficjalnego zaproszenia Ukrainy do NATO - oświadczył prezydent Andrzej Duda we wtorek w Rydze. Na spotkaniu przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9) wśród priorytetów Polski na lipcowy szczyt Sojuszu wymienił realizację euroatlantyckich ambicji Ukrainy.
Wśród tematów szczytu B9, czyli państw stanowiących wschodnią flankę NATO, były: sytuacja bezpieczeństwa w regionie w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO oraz przedstawiona przez Dudę inicjatywa zwiększenia wydatków na obronność w państwach Sojuszu do 3 proc. PKB.
Alena Cimaszczuk z Brześcia na Białorusi, która według mediów pracowała jako dziennikarka lokalnych, w tym państwowych gazet, została skazana na pięć lat więzienia i wysoką grzywnę – podała stacja Biełsat. Cimaszczuk oskarżono o dyskredytację Białorusi, wzniecanie nienawiści i udział w formacji ekstremistycznej.
Cimaszczuk została 3 czerwca skazana na pięć lat kolonii karnej oraz karę finansową stanowiącą równowartość 14 tys. dol.
Na Ukrainie rozpoczął działalność pierwszy wspólny zakład państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom i niemieckiego Rheinmetallu, w którym będą produkowane i naprawiane pojazdy opancerzone - poinformowało ukraińskie ministerstwo ds. strategicznych gałęzi przemysłu.
"W ramach partnerstwa ukraińskiego przemysłu obronnego i światowego giganta zbrojeniowego Rheinmetall działalność rozpoczął pierwszy na Ukrainie zakład naprawy i produkcji pojazdów opancerzonych, (funkcjonujący) w ramach wspólnego przedsięwzięcia" - czytamy w komunikacie resortu.
Europa omawia z Kijowem możliwości utrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę, lecz chce importować surowiec z Azerbejdżanu zamiast kupować gaz pochodzący z Rosji - powiadomiło we wtorek Radio Swoboda.
Pochodzący z Rosji i mieszkający w Ukrainie adwokat Ilja Nowikow został we wtorek zaocznie skazany przez sąd w Moskwie na osiem i pół roku pozbawienia wolności za rzekome rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskiej armii - poinformowało Radio Swoboda. FSB zarzuca mu "przejście na stronę przeciwnika".
Radio Swoboda wyjaśniło, że sprawę przeciwko adwokatowi wszczęto za jego wywiad z kwietnia 2022 roku, w którym mówił o zabijaniu przez rosyjską armię cywilów w ukraińskiej Buczy. W lutym br. mężczyznę zaocznie aresztowano.
Jesienią 2023 roku Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji (FSB) wszczęła też wobec Nowikowa postępowanie w związku z rzekomą zdradą stanu.
Minister Obrony Narodowej mianował Dowódcę Sił Systemów Bezzałogowych Sił Zbrojnych Ukrainy. Został nim pułkownik i bohater Ukrainy Wadym Sucharewski.
- W ciągu tego półrocza państwo przekazało Siłom Zbrojnym Ukrainy sześciokrotnie więcej dronów, niż w całym ubiegłym roku i ta tendencja tylko się zwiększa. Zadanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w sprawie ponad miliona dronów FVP zostanie wykonane z nawiązką – zapowiedział dowódca Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskiej armii Wadym Sucharewski podczas konferencji prasowej w Kijowie.
Wyjaśnił, że drony produkowane są w Ukrainie, jednak wciąż nie w ilościach przemysłowych. Aktywnie działa jednak międzynarodowa koalicja dronowa, która – jak podkreślił – jest bardzo efektywna.
Podczas wtorkowej konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy w Berlinie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła podpisanie nowych umów gwarancyjnych i dotacyjnych dla Kijowa o wartości 1,4 mld euro. Wśród sygnatariuszy jest polski Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
- Unia Europejska gromadzi finansową siłę, aby pomóc Ukrainie stawić opór Rosji i odbudować się. Od wpływów z zamrożonych aktywów rosyjskich po nasz 50-miliardowy fundusz - zapewniamy, że Ukraina otrzyma wszelkie potrzebne jej wsparcie. Dzisiaj rozpoczynamy nasz plan inwestycyjny w ramach funduszu, podpisując pierwsze umowy o wartości 1,4 mld euro z naszymi bankami partnerskimi, aby przyciągnąć dalsze inwestycje sektora prywatnego. Społeczność biznesowa chce zwiększyć swój wkład. Razem pomożemy Ukrainie - zadeklarowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Kanały rosyjskiego Telegramu również opublikowały wideo przedstawiające drona nad miastem Kaspijsk w Dagestanie w Rosji. Jest to około 1000 km od granicy z Ukrainą.
Dron bombowy "Kazhan" zniszczył rosyjski pojazd do usuwania min UR-77 Meteorit.
Ukraiński dron rozpoznawczy UAV SHARK rejestruje rosyjski system obrony powietrznej BUK-M2. Ukraińskie jednostki SSO zniszczyły go amerykańskim dronem kamikadze Switchblade.
W Odesie doszło do poważnej bójki. Ludzie w mundurach wojskowych starli się z załogą karetki pogotowia. Do bójki doszło w pobliżu miejskiego Centrum Poboru Do Wojska. Centrum poinformowało, że trwa ustalanie szczegółowych okoliczności wydarzeń.
Ukraińskie drony dalekiego zasięgu w Kaspijsku w Republice Dagestanu.
- Europa powinna być kontynentem kultury. Powinna być kontynentem ludzi i kontynentem bez wojny. Wierzę właśnie w taką Europę (…) która zrobi wszystko, by naprawić błędy europejskiej historii i tej wojny, która trwa na naszym kontynencie i grozi przerodzeniem się w szerszy konflikt - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia w Bundestagu.
- Zakończymy tę wojnę. Zakończymy ją w interesie Ukrainy i całej Europy. W interesie wszystkich, którzy przyjdą po nas. Zakończymy ją na własnych warunkach, które są zrozumiałe dla każdego zwykłego człowieka na ziemi - zapewnił.