Trwa ładowanie...

Rosja chce przejąć militarną kontrolę nad Białorusią?

• Rosyjskie ministerstwo obrony planuje w 2017 roku przerzucić na Białoruś ponad 80 razy więcej żołnierzy i sprzętu niż w ubiegłych latach
• Oficjalnie są to działania związane z przyszłorocznymi ćwiczeniami „Zapad-2017”
• Jednak białoruska opozycja alarmuje, że mogą to być przygotowania do przejęcia militarnej kontroli nad tym krajem

Share
Rosja chce przejąć militarną kontrolę nad Białorusią?Źródło: Inne, fot: mil.ru
d3s21ao

Alarmujące informacje na temat planowanych działań Rosji, jak informuje defence24.pl, pochodzą z jawnych dokumentów, dotyczących kontraktów na przyszły rok. Rosyjskie ministerstwo obrony rozpisało już przetarg na usługi międzynarodowego militarnego transportu kolejowego. Chodzi o przewóz sprzętu i materiałów wojskowych na specjalnych platformach kolejowych

"Zapad 2017"?

Jak podają białoruskie media, w roku 2015 kontrakt na transport kolejowy do Białorusi opiewał na 125 wagonów, w 2016 roku zaledwie na 50 wagonów. Przetarg na 2017 rok, to już 4126 wagonów.

Rosyjskie ministerstwo obrony uspokaja i tłumaczy, że są to działania związane z dużymi ćwiczeniami białorusko-rosyjskimi "Zapad 2017", które regularnie odbywają siły zbrojne obu krajów.

d3s21ao

Rosyjskie jednostki wojskowe na Białorusi?

Cześć białoruskich opozycjonistów i aktywistów sugeruje jednak, że celem tak znaczących transportów może być rozlokowanie na stałe na terytorium Białorusi rosyjskich jednostek wojskowych - donosi defence24.pl.

Wśród potencjalnych zadań, jakie miałyby pełnić na Białorusi rosyjskie siły i sprzęt przerzucone czterema tysiącami wagonów, pojawia się obsadzenie stałej bazy wojskowej. Ale też możliwość agresji wobec północnej Ukrainy, krajów bałtyckich czy nawet Polski.

Marek Grabski

d3s21ao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s21ao
Więcej tematów