ŚwiatRosja chce porozumieć się z Polską i Litwą ws. ułatwień wizowych

Rosja chce porozumieć się z Polską i Litwą ws. ułatwień wizowych

Rosja chce porozumieć się z Polską i Litwą
w sprawie ułatwienia procedur wizowych dla mieszkańców obwodu
kaliningradzkiego po wejściu tych dwóch krajów do strefy
Schengen - poinformował specjalny przedstawiciel
prezydenta Rosji ds. rozwoju kontaktów z Unią Europejską
Siergiej Jastrzembski.

12.10.2007 | aktual.: 12.10.2007 15:35

Problemy te były w tym dniu jednym z tematów jego rozmów w Kaliningradzie z unijną komisarz ds. stosunków zewnętrznych UE Benitą Ferrero-Waldner, która od czwartku gości w tej rosyjskiej enklawie nad Morzem Bałtyckim, położonej między Polską a Litwą.

Zostaną przeprowadzone dodatkowe negocjacje, przede wszystkim z naszymi bezpośrednimi sąsiadami - Litwą i Polską, po ich przystąpieniu do strefy Schengen, co nastąpi 1 stycznia 2008 roku - powiedział Jastrzembski po spotkaniu z Ferrero-Waldner.

Przedstawiciel prezydenta Władimira Putina przypomniał, że po wejściu w życie 1 lipca 2007 roku rosyjsko-unijnych porozumień o ułatwieniach wizowych i readmisji mieszkańcy bałtyckiej enklawy utracili przywileje, z których wcześniej korzystali.

Strona rosyjska jest zatroskana położeniem mieszkańców obwodu kaliningradzkiego. Z rozmów z panią Benitą Ferrero-Waldner wyniosłem wrażanie, że Unia Europejska rozumie nasze zatroskanie - oświadczył Jastrzembski.

Przed 1 lipca mieszkańcy kaliningradzkiej enklawy mieli prawo do nieodpłatnej rocznej wizy do Polski i na Litwę. Teraz podlegają takim samym rygorom, jak inni obywatele Rosji, a za wizy do tych dwóch krajów muszą płacić 35 euro.

Jastrzembski przekazał, że wśród tematów jego rozmów z Ferrero- Waldner były też rosyjsko-unijne projekty związane ze współpracą przygraniczną i transgraniczną. Są to kwestie dotyczące uruchamiania nowych przejść granicznych, rozwoju infrastruktury transportowej, ochrony środowiska naturalnego i szkolenia personelu dla regionalnej administracji - wyjaśnił wysłannik Kremla.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Rosji zakomunikowało w czwartek, że UE w latach 2007-13 przeznaczy 132 mln euro na finansowanie programu współpracy przygranicznej z obwodem kaliningradzkim.

Zagadnienia te było szczegółowo dyskutowane podczas dwudniowej konferencji "Współpraca przygraniczna - Federacja Rosyjska, Unia Europejska, Norwegia", zakończonej w piątek w Kaliningradzie. Według Jastrzembskiego, kooperacja przygraniczna staje się jednym z priorytetów w relacjach Rosji z UE.

W kaliningradzkim forum uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady Ministrów Krajów Nordyckich, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Finlandii, Szwecji, a także rządu Rosji i rosyjskich regionów przygranicznych.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)