Rosja ceni Polskę
Rosyjskie MSZ wysoko ocenia stosunki z Polską, wynika z dokumentu opublikowanego w środę w przededniu dwudniowej wizyty w Rosji szefa polskiej dyplomacji Włodzimierza Cimoszewicza.
Cimoszewicz będzie w czwartek wraz rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Igorem Iwanowem współprzewodniczył posiedzeniu Komitetu ds. Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej - struktury powołanej przez prezydentów Kwaśniewskiego i Putina, w skład której wchodzą przedstawiciele różnych resortów obu krajów.
"Z zadowoleniem zauważamy stały rozwój stosunków rosyjsko-polskich w rok po spotkaniu prezydentów naszych krajów w Polsce w styczniu 2002 roku" - ocenił rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Jakowienko podkreślając "aktywne kontakty na szczeblu ministerialnym oraz podpisane porozumienia (w tym o turystyce i połączeniach lotniczych)”.
"Rosja zainteresowana jest utrzymaniem z Polską - dużym państwem europejskim i naszym bezpośrednim sąsiadem - stabilnych stosunków bazujących na równości i przejrzystości. Gotowi jesteśmy budować dialog z Polską na zasadach dobrego sąsiedztwa, pragmatyzmu i poszanowania wzajemnych interesów" - czytamy w oświadczeniu rzecznika.
Przyznał on przy tym, że między Moskwą i Warszawą istnieją różnice zdań, w tym w sprawach dotyczących "kształtu bezpieczeństwa europejskiego". Polska jest od 1999 roku członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, popiera jego rozszerzenie, a także otwarcie wspiera Stany Zjednoczone w takich kwestiach jak kryzys iracki. Jakowienko zaznaczył jednak, że różnic między Polską i Rosją nie należy "dramatyzować".
"W członkostwie Polski w NATO i jej aktywnej postawie w kwestii rozszerzenia Sojuszu nie widzimy przeszkody nie do pokonania dla współpracy w sferach, w których istnieje wspólny interes" - zaznaczył rzecznik rosyjskiego MSZ.
Jakowienko wysoko ocenił także stosunki gospodarcze między Moskwą i Warszawą. "Polska jest poważnym partnerem gospodarczo-handlowym Rosji. Obroty handlowe w 2002 roku wyniosły (między oboma krajami) 5,5 mld dolarów" - przypomniał rzecznik. Dodał, że rządy obu krajów osiągnęły "porozumienia o podstawowym znaczeniu pozwalające przezwyciężyć pojawiające się w ostatnim czasie trudności (...) w sferze gazowej i otwierające możliwości dla wzrostu polsko-rosyjskiego partnerstwa w tej dziedzinie".
W styczniu wicepremierzy Marek Pol i Wiktor Christienko zgodzili się na kompromis w sprawie dostaw do Polski rosyjskiego gazu. Polska zakupi go o ponad jedną trzecią mniej niż planowała, zaś obowiązujący do 2020 roku kontrakt wydłużono o dwa lata.
Cimoszewicz i Iwanow, oprócz udziału w posiedzeniu polsko- rosyjskiego Komitetu, odbędą także rozmowy dwustronne i omówią szereg problemów międzynarodowych, takich jak wojna z terroryzmem, kryzys związany z Irakiem, czy kwestia północnokoreańskiego programu nuklearnego.
Cimoszewicz będzie przebywał w Rosji do piątku. W tym czasie spotka się także z przewodniczącym Dumy Państwowej Giennadijem Sielezniowem, zwierzchnikiem rosyjskich katolików arcybiskupem Tadeuszem Kondrusiewiczem i przedstawicielami środowisk polskich. (reb)