Trwa ładowanie...

Rosja. Aleksiej Nawalny skazany na 850 tys. rubli grzywny. Miał zniesławić kombatanta

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został skazany na karę grzywny w wysokości 850 tys. rubli (ponad 42 tys. zł). Sąd w Moskwie uznał, że jest on winny zniesławienia Ignata Artiemienki, kombatanta II wojny światowej. Działacz polityczny nie przyznał się do winy.

Share
Rosja. Aleksiej Nawalny skazany na 850 tys. rubli grzywny. Miał zniesławić kombatanta
Rosja. Aleksiej Nawalny skazany na 850 tys. rubli grzywny. Miał zniesławić kombatantaŹródło: East News
drqy29x

Kara ogłoszona przez sąd jest mniejsza niż ta, której domagał się prokurator. Oskarżyciel żądał dla Aleksieja Nawalnego grzywny w wysokości 950 tys. rubli (ponad 47 tys. zł).

Przyczyną wszczęcia postępowania wobec rosyjskiego opozycjonisty była jego wypowiedź z czerwca ubiegłego roku. Działacz polityczny w mediach społecznościowych skomentował spot telewizyjny, w którym zachęcano do poparcia nowelizacji konstytucji Rosji.

W nagraniu wziął udział 90-letni weteran Ignat Artiemienko. Nawalny stwierdził, że uczestnicy spotu są m.in. "sprzedajnymi lokajami" i "zdrajcami". Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej uznał jego słowa za "świadomie kłamliwe twierdzenia", które zniesławiają kombatanta - podaje "Deutsche Welle".

drqy29x

Zobacz też: Podatek od mediów. Władysław Kosiniak-Kamysz składa deklarację

Aleksiej Nawalny tłumaczył przed sądem, że wyrażał jedynie swoje poglądy, a komentarz na temat Artiemienki nie był głoszeniem faktów. Adwokaci aktywisty zapowiedzieli już, że będą składać odwołanie od wyroku. Jeśli grzywna się uprawomocni, powinna zostać wpłacona w ciągu trzech dni.

Rosja. Sąd skrócił wyrok Aleksieja Nawalnego

W sobotę rosyjski sąd zdecydował również w drugiej sprawie Aleksieja Nawalnego. Chodzi o umieszczenie opozycjonisty w kolonii karnej. Sprawa dotyczyła domniemanych malwersacji. Na początku lutego Nawalnemu "odwieszono" wyrok za jego pobyt w Niemczech. Uznano, że naruszył warunki zawieszenia w sprawie wyroku z 2014 r., kiedy to został skazany na 3,5 roku więzienia.

drqy29x

Pierwotna kara została jednak skrócona o półtora miesiąca. Uwzględniono również czas, kiedy opozycjonista przebywał w areszcie, a także areszcie domowym. To oznacza, że Nawalny w więzieniu spędzi dwa lata i osiem miesięcy.

Zwolnienia Rosjanina z odbywania kary domaga się jego prawniczka, która powołała się na żądania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
drqy29x

Podziel się opinią

Share
drqy29x
drqy29x
Więcej tematów