Rokita: czekamy na informacje dot. inwigilacji dziennikarzy
Parlament powinien otrzymać dalsze informacje na temat motywów, dla których Lech Kaczyński (ówczesny minister sprawiedliwości) podjął decyzję o inwigilacji dziennikarzy "Rzeczpospolitej" - powiedział wiceszef PO Jan Rokita. Jego zdaniem fakt wydania takiego polecenia przez Kaczyńskiego potwierdziła Sejmie zastępca Prokuratora Generalnego Irena Okrągła.
Zdaniem Rokity należy zastanowić się nad zaproszeniem prezydenta na obrady sejmowej Komisji Sprawiedliwości, aby wyjaśnił sprawę.
W Sejmie prokurator Okrągła odpowiadała na pytanie Bronisława Komorowskiego (PO) w sprawie domniemanej inwigilacji dziennikarzy "Rzeczpospolitej".
Okrągła wskazała, że w celu procesowego ustalenia źródła pochodzenia ujawnionych przez dziennikarzy informacji przeprowadzono wiele dowodów: przesłuchano w charakterze świadków kilkadziesiąt osób, m.in. funkcjonariuszy administracji rządowej, policji, UOP, dziennikarzy i posłów, oraz dokonano analizy treści artykułów "Rz", które ukazały się w 2000 r.
Mamy do czynienia z oficjalnym przyznaniem prokuratury, że na zlecenie Lecha Kaczyńskiego, w oparciu o wiedzę dwóch polityków PiS prowadzono inwigilację dziennikarzy. Tu musi być ciąg dalszy. Poproszę kolegów z komisji sprawiedliwości, aby zwrócili się do przewodniczącego komisji o zwołanie posiedzenia w tej sprawie - powiedział dziennikarzom w Sejmie Rokita.
Jak dodał, członkowie komisji sprawiedliwości powinni zastanowić się, w jaki sposób uzyskać informacje o szczegółach działania Lecha Kaczyńskiego w sprawie inwigilacji dziennikarzy "Rzeczpospolitej". Pewnie będzie kłopot z zaproszeniem prezydenta(Lecha Kaczyńskiego)_ na komisję sejmową, ale moim zdaniem warto wymyślić jakiś sposób komunikacji między komisją a prezydentem - może poprzez szefa jego kancelarii_ - powiedział Rokita.
Klub PO złożył w piątek w Sejmie projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania prawdziwości ujawnionych w mediach zarzutów dotyczących inwigilacji dziennikarzy "Rzeczpospolitej". Jak napisano w projekcie, zadaniem komisji miałoby być zbadanie zasadności podjęcia w 2001 roku przez prokuraturę śledztwa w sprawie rzekomych powiązań dziennikarzy "Rz" ze służbami specjalnymi, a także zasadności powołania specjalnego zespołu prokuratorskiego dla zbadania tej sprawy.
Dwa tygodnie temu tygodnik "Newsweek" opisał akta śledztwa sprzed pięciu lat, wszczętego na polecenie ówczesnego prokuratora krajowego Zbigniewa Wassermanna i ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Według tygodnika, "kazali oni tropić dziennikarzy 'Rz'" Annę Marszałek i Bertolda Kittela.
Rokita powiedział, że wniosek PO w sprawie powołania komisji śledczej leży u marszałka Sejmu Marka Jurka w szufladzie. Jak ocenił, "szuflady marszałka Jurka zawierają coraz więcej wniosków, których nie zamierza on poddawać pod debatę sejmową".