Trwa ładowanie...
d4fbl2i
04-09-2002 08:35

Rok po ataku - analiza WGI

(inf.własna)

d4fbl2i
d4fbl2i

Uderzenie samolotów pasażerskich w bliźniacze wieże World Trade Center spowodowało daleko idące konsekwencje gospodarcze na całym świecie. Stało się tak ze względu na ogromny wpływ katastrofy na rynek amerykański. Sytuacja w USA – największej gospodarce świata – ma kluczowy wpływ na rynki międzynarodowe – czytamy w raporcie specjalnym Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej przesłanym Wirtualnej Polsce.

Bezpośrednim efektem zamachu terrorystycznego był spadek tempa wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Zamach spowodował bowiem gigantyczne straty finansowe. Około 13 mld dolarów to straty materialne, około 35 – 50 mld dolarów to straty firm ubezpieczeniowych. Straty spowodowane spadkiem cen akcji w pierwszym tygodniu po ataku wyniosły około 1,2 biliona dolarów – czytamy w raporcie.

Wydarzenia z 11 września miały bardzo duży wpływ na rynki finansowe. Zamach na World Trade Center spowodował pogorszenie nastrojów oraz niewątpliwie przyczynił się do opóźnienia ożywienia gospodarczego nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie. Pewne procesy, które już przed zamachem miały miejsce, zostały przyśpieszone (spadek notowań dolara), inne zaś zostały powstrzymane (ożywienie w USA).

W obecnych czasach wydarzenie takie jak katastrofa na Manhattanie nie jest już tylko wydarzeniem, które dotyka jedynie kraju, gdzie miało miejsce. Obecnie powiązania poszczególnych rynków finansowych są ogromne. Kapitał, w przeciągu kilku sekund, z łatwością pokonuje tysiące kilometrów. Zamachowcy atakując Amerykę zaatakowali cały świat właśnie poprzez silne powiązania pomiędzy rynkami – komentują analitycy WGI.

d4fbl2i

Autorzy raportu zadają pytanie, czy Osama bin Laden osiągnął swój cel? Ich zdaniem z pewnością zaplanowane przez niego działania okazały się potężnym ciosem dla gospodarki światowej (zwłaszcza amerykańskiej). Gospodarka Stanów Zjednoczonych zbudowana jest jednak na solidnych fundamentach, które powinny umożliwić jej wyrwanie się z kryzysu. Jeżeli potraktować wydarzenia z 11 września jako sprawdzian wytrzymałości gospodarki amerykańskiej na wstrząsy, to z pewnością należałoby wystawić jej przynajmniej dobrą ocenę.

Największe kłopoty związane z zamachem przeżywa obecnie amerykańska giełda. Jednak w tym przypadku najbardziej bolesnym ciosem okazały się afery związane z kreatywną księgowością. Terrorystom nie udało się powalić Ameryki na kolana. Pomimo przejściowych kłopotów amerykański kolos powinien wyrwać się z łańcuchów recesji, a w ślad za nim gospodarka światowa.

Zamach terrorystyczny na World Trade Center miał bez wątpienia wpływ również na polski rynek finansowy, choć na pierwszy rzut oka wpływ ten może się wydawać ograniczony. Atak na WTC spowodował znaczne spowolnienie tempa wzrostu w Stanach Zjednoczonych, co przełożyło się na spadek dynamiki wzrostu PKB w Polsce. Wolniejszy wzrost gospodarczy przyczynił się między innymi do wzrostu bezrobocia, które obecnie jest jednym z najbardziej palących problemów polskiej gospodarki – czytamy w analizie WGI. (an)

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj