PolskaRok 2007 w malarstwie i fotografii

Rok 2007 w malarstwie i fotografii

Obrazy Rubensa, Van Dycka, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Czapskiego, Andrzeja Wróblewskiego, plakaty Alfonsa Muchy, fotografie Jana Bułhaka, ikony greckie oraz autografy Fryderyka Chopina można było oglądać na najważniejszych w tym roku wystawach w naszym kraju.

MARZEC

- Wystawę prac Andrzeja Wróblewskiego - jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych - można było oglądać w warszawskim Muzeum Narodowym. Ekspozycję "Andrzej Wróblewski 1927-1957" zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy śmierci artysty i 80. rocznicy urodzin.

- Prawie 300 fotografii autorstwa "ojca polskiej fotografii" Jana Bułhaka oraz dokumenty, książki i albumy związane z artystą pokazano we wrocławskim Muzeum Narodowym. Na wystawie z okazji 130. rocznicy urodzin Bułhaka można było prześledzić całą jego drogę twórczą zaczynając od pierwszych zdjęć z 1905 roku, po ostatnie, powstałe podczas podróży po Polsce w latach 1945-1949.

- 80 płócien oraz 30 rysunków i gwaszy z późnego okresu twórczości Józefa Czapskiego zaprezentowano na wystawie "Józef Czapski. Wokół kolekcji Aeschlimanna" w warszawskiej Zachęcie. Wystawione prace wybitnego kolorysty pochodziły ze zbiorów szwajcarskiego marszanda i przyjaciela malarza Richarda Aeschlimanna. Towarzyszyły im rękopisy "Dziennika" Czapskiego ze zbiorów krakowskiego Muzeum Narodowego.

MAJ

- Prawie 190 prac autorstwa jednego z najwybitniejszych reprezentantów secesji - czeskiego artysty Alfonsa Muchy - pokazano w Muzeum Narodowym w Warszawie. Była to największa jak dotąd wystawa dzieł Muchy w Polsce - znalazły się na niej m.in. jego słynne plakaty teatralne i reklamowe, pastele, obrazy olejne i fotografie. Później wystawę prezentowano w Poznaniu.

SIERPIEŃ

- Prawie 200 prac Stanisława Wyspiańskiego, w tym wiele nigdy dotąd nie pokazywanych, było można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Na ekspozycję "Jak meteor...", zorganizowaną w ramach obchodów 100. rocznicy śmierci Wyspiańskiego, złożyły się m.in. obrazy olejne, pastele, akwarele i szkice kredkowe oraz listy pochodzące ze zbiorów warszawskiego muzeum. Wśród eksponatów były m.in. tak znane prace jak obrazy "Macierzyństwo", "Chochoły", "Dziewczynka w ludowym stroju" i "Główka Helenki".

PAŹDZIERNIK

- Ikony greckie wykonywane od XV do XIX wieku w warsztatach na Krecie i na Wyspach Jońskich zaprezentowano na wystawie w Arsenale Książąt Czartoryskich w Krakowie. Pokazywane po raz pierwszy w Polsce ikony pochodzą z kolekcji Emiliosa Velimezisa, tworzonej w latach 1934-1946. Wśród prezentowanych ikon znalazły się dzieła m.in. Andreasa Ritzosa, Emmanuela Tzanesa, Domenikosa Theotokopoulosa, czyli El Greca.

- "Od Lutra po Bauhaus" taki tytuł nosi wystawa dzieł ze zborów niemieckich, otwarta na Zamku Królewskim w Warszawie. Prezentowanych jest około 300 obiektów: obrazów, grafik, rzeźb oraz osobliwości. Ekspozycję zaaranżowano jako pasaż biegnący przez 500 lat europejskiej historii kultury i sztuki, prowadzący zwiedzającego od okresu reformacji przez książęce kolekcje renesansu i baroku, oświeceniowe fascynacje nauką i antykiem, romantyczne poszukiwania tożsamości narodowej i początki muzeów nauki i techniki, aż po czasy awangardowych poszukiwań pierwszych dekad XX wieku i przypomnienie roli, jaką w kształtowaniu nowoczesnych funkcji sztuki odegrał Bauhaus.

LISTOPAD

- Wystawę "Złoty wiek malarstwa flamandzkiego. Rubens, Van Dyck, Jordaens. 1608-1678", prezentującą 83 dzieła malarzy flamandzkich ze zbiorów muzeum w Wiedniu, Kassel i czołowych muzeów polskich udostępniono w Muzeum Narodowym w Warszawie. Głównymi bohaterami ekspozycji zostali najsłynniejsi malarze flamandzcy: Peter Paul Rubens, Anton van Dyck i Jacob Jordaens. Zaprezentowano też dzieła m.in. Davida Teniersa, Fransa Snydersa, Jana Fyta, Jana de Heema.

- Obrazy Wilhelma Sasnala, powstałe w ostatnich kilku latach, oraz filmy artysty pokazywano na wystawie pt. "Lata walki" w warszawskiej Zachęcie. Zaprezentowano m.in. obrazy nawiązujące do holokaustu - z serii Shoah z 2003 roku, inspirowanej filmem Claude'a Lanzmanna.

- Wystawę "Stanisława Wyspiańskiego teatr ogromny" przygotowaną w setną rocznicę śmierci artysty zaprezentowano w krakowskim Muzeum Narodowym. Na wystawie znalazły się zaledwie dwa oryginalne dzieła Wyspiańskiego: projekt witraża "Polonia" i autoportret artysty.

GRUDZIEŃ

- Cenne autografy Fryderyka Chopina - szkice kompozycji i listy do przyjaciół - pokazano w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystawę zorganizował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Na wystawie zaprezentowano - przechowywane na co dzień w muzealnym skarbcu - szkice kompozycji m.in. Poloneza-Fantazji As-dur op. 61 oraz Sonaty h-moll op. 58, a także listy do przyjaciół (m.in. do Wojciecha Grzymały) i rodziny, z ostatniej dekady życia kompozytora.

- "Podróż po sztuce włoskiej 1950-1980. Sto dzieł z Kolekcji Farnesina" - to tytuł wystawy w Oranżerii Pałacu Wilanowskiego w Warszawie. Zaprezentowano obrazy, rzeźby i instalacje najbardziej znanych włoskich twórców drugiej połowy XX wieku, takich jak m.in. Emilio Vedova, Lucio Fontana, Mario Merz, Giulio Paolini, Carlo Maria Mariani, Sandro Chia i Michelangelo Pistoletto.

- Odwiedzający Zamek Królewski w Warszawie znów będą mogli oglądać obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja". Płótno po konserwacji wróciło na swoje miejsce. Podczas prac konserwatorskich monumentalne płótno (2,5 m na 4,5 m) wyjęto z ram, wymieniono mu drewniane krosno, czyli specjalną konstrukcję na której było ono rozpięte, na nowoczesne samonapinające się aluminiowe. Przy okazji konserwatorzy usunęli z powierzchni obrazu m.in. stare retusze, wtórne werniksy, odbarwienia oraz kurz i brud.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)