ŚwiatRodzina zamordowanego Irlandczyka otrzyma pieniądze

Rodzina zamordowanego Irlandczyka otrzyma pieniądze

Rodzina zamordowanego Irlandczyka
otrzyma unijną pomoc z funduszu dla ofiar terroryzmu, aby móc
wytoczyć proces zabójcom - zdecydował Parlament
Europejski w Strasburgu.

10.05.2005 | aktual.: 10.05.2005 19:38

Robert McCartney, 33-letni katolik, ojciec dwojga dzieci, zginął w styczniu przed pubem w Belfaście. Został zadźgany nożem przez bandytę z grupy, w której skład wchodzili członkowie IRA. Za zabójstwo nikogo nie aresztowano.

Pięć sióstr i narzeczona McCartneya usiłują zebrać 250 tys. funtów szterlingów (470.300 dolarów) na wytoczenie procesu i skazanie zabójców na więzienie. Kampania ta wywołała kryzys w łonie Sinn Fein, politycznego skrzydła IRA.

Parlament Europejski 555 głosami wobec 4 głosów sprzeciwu i przy nieobecności 48 posłów wezwało unijny organ wykonawczy, Komisję Europejską, do zapewnienia rodzinie McCartneya wsparcia finansowego w wysokości miliona euro z funduszów przeznaczonych na pomoc dla ofiar terroryzmu.

Jeśli służby policyjne Irlandii Północnej nie są w stanie przeprowadzić postępowania w związku z morderstwem na Robercie McCartneyu, Unia Europejska darowuje pomoc finansową (...) na poczet kosztów prawnych ponoszonych przez rodzinę McCartneya, która dochodzi sprawiedliwości na drodze postępowania cywilnego - napisano we wniosku.

Przewodniczący parlamentu Josep Borrell z zadowoleniem powitał to, że za wnioskiem opowiedziała się tak duża większość parlamentarna. Apel o położenie kresu przemocy i walka przeciwko niesprawiedliwości wszelkiego rodzaju zostały usłyszane i jestem dumny ze wsparcia, jakiego udzielamy - oświadczył na konferencji prasowej.

Zdaniem eurodeputowanego z Irlandii Północnej Jima Allistera z protestanckiej partii unionistów, "Europa zagłosowała dziś jednogłośnie za potępieniem Sinn Fein".

W zeszłym miesiącu socjaliści z PE chcieli, aby Parlament przekazał 10 tys. euro rodzinie McCartneya na wniesienie sprawy do sądu, jednak okazało się to niezgodne z zasadami funkcjonowania parlamentu.

Unioniści z protestanckiej większości w Irlandii Północnej chcą zachowania politycznej unii z Wielką Brytanią; katoliccy nacjonaliści i republikanie opowiadają się za zjednoczoną Irlandią i zakończeniem panowania Brytyjczyków na irlandzkiej wyspie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)