Trwa ładowanie...
d2jr1ul
nepal

Rodzice wygnali ją z domu za miesiączkę. Dziewczyna nie przeżyła

Pochodząca z Nepalu Tulasi Shahi każdego miesiąca w czasie menstruacji miała zakaz pokazywania się w rodzinnym domu. Rodzice kazali jej wynieść się do szałasu, w którym mieszkał jej krewny. Tym razem 18-latka nie przeżyła.
Share
Rodzice wygnali ją z domu za miesiączkę. Dziewczyna nie przeżyła
Źródło: Fotolia
d2jr1ul

Na czas miesiączki rozkazano jej mieszkać wśród stada bydła, którego właścicielem jest jej krewny. Dziewczyna spała obok zwierząt na drewnianych deskach. Niedługo po wygnaniu ukąsił ją wąż. Matka Shahi zabrała ją na leczenie do szamana, jednak ten nie potrafił pomóc. Po upływie doby 18-latka zmarła.

Shahi to jedna z tysięcy dziewcząt, które każdego roku padają ofiarą chhaupadi - nepalskiej tradycji, która zakłada, że kobieta w trakcie miesiączki musi być izolowana od rodziny, nie może dotykać mężczyzny, a jej dieta powinna ograniczać się jedynie do ryżu.

- Gdyby traktowano ją właściwie, przeżyłaby - powiedziała rozgoryczona kuzynka dziewczyny, Kamala Shahi. Kobieta obwinia społeczne zabobony o śmierć 18-latki.

d2jr1ul

Do tragedii doszło w dystrykcie Dailekh w zachodnim Nepalu. Praktyka chaupadi została zakazana w 2005 roku przez nepalski Sąd Najwyższy, jednak w wielu regionach kraju wciąż jest praktykowana. Ludzie wciąż wierzą, że nie stosowanie się do tego przesądu sprowadzi na rodzinę nieszczęście. Odsetek kobiet w wieku 15-49 lat, które zostały wygnane z domów przez chhaupadi wynosił w 2010 roku 19 proc. Na zachodnie Nepalu sięgał jednak nawet 50 proc.

* Zobacz też: Piątek 13-go. Jak pech, to pech*

d2jr1ul

Podziel się opinią

Share
d2jr1ul
d2jr1ul
Więcej tematów