"Rodzice dzieci z zespołem Downa nie mają odpowiedniego wsparcia"
Rodzice dzieci z zespołem Downa w Polsce często nie otrzymują odpowiedniego wsparcia psychologicznego i edukacyjnego - ocenił Andrzej Suchcicki ze Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani". W Warszawie rozpoczęła się w sobotę dwudniowa konferencja poświęcona opiece
nad dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie.
W naszym kraju edukuje się terapeutów, lekarzy i nauczycieli, a rodzice, którzy na co dzień przebywają z dzieckiem mającym zespół Downa, często są niedoinformowani - powiedział Suchcicki. Jego zdaniem, nadal konieczne jest większe zrozumienie pomiędzy psychologami i terapeutami a opiekunami dzieci z zespołem Downa.
Suchcicki zauważył, że rodzice często są obwiniani przez niektórych terapeutów o nadopiekuńczość i nieprofesjonalne podejście do problemu opieki nad osobą z zespołem Downa. Dlatego, jak zaznaczył, cykl konferencji organizowanych przez Stowarzyszenie "Bardziej Kochani" ma przede wszystkim dostarczyć wskazówek dla rodziców, a także uwrażliwiać terapeutów na kwestię "zagubienia i stresu", z jakim muszą się oni zmagać.
Rozpoczęta w sobotę konferencja jest już 14. zorganizowaną przez Stowarzyszenie. Biorą w niej udział rodzice, psychologowie, naukowcy i terapeuci z całego kraju. Jako temat wiodący spotkania wybrano problem miejsca osób niepełnosprawnych intelektualnie w polskim systemie edukacji.
Jak zauważyła Ewa Wapiennik z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, tworząc programy nauczania dla osób z zespołem Downa można przede wszystkim odwołać się do wzorców brytyjskich, gdzie zaawansowany jest program "częściowej integracji". Osoby niepełnosprawne intelektualnie w ramach tego programu jedynie część zajęć odbywają w specjalnych ośrodkach, a resztę - w ogólnodostępnych szkołach.
Zdaniem Wapiennik, wzorem powinno być przygotowanie dla każdego niepełnosprawnego dziecka indywidualnego programu nauczania, w którego tworzenie angażuje się rodziców. Jak zaznaczyła, w Wielkiej Brytanii takie programy opracowuje się dla każdego niepełnosprawnego ucznia po ukończeniu przez niego 13. roku życia.
Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani" istnieje od 2001 roku. Współpracuje z nim w różny sposób - jak deklarują jego członkowie - około 10 tys. osób. Według danych stowarzyszenia, w Polsce żyje około 60 tys. osób z zespołem Downa.
Kolejna z konferencji, która będzie zorganizowana przez stowarzyszenie na przełomie października i listopada 2007 roku, poświęcona zostanie seksualności osób z zespołem Downa.