Rocznicowy wiec w hołdzie robotnikom ZNTK
"Żądamy sprawiedliwości, wolności i chleba",
"Chcemy jeść" - takie transparenty zawieszono wokół tablicy
upamiętniającej udział robotników Zakładów Naprawczych Taboru
Kolejowego (ZNTK) w Poznaniu w powstaniu robotniczym w czerwcu
1956 roku. Na wiecu rocznicowym zebrało się tam ponad
sto osób - w większości pracowników ZNTK.
Które z haseł z tamtych lat powinny być napisane teraz? Myślę, że większość. Teraz robotnicy ZNTK też wołają "sprawiedliwości i chleba". Musimy się o to upominać, bo tego oczekiwaliby ci, którzy w 1956 roku zginęli za wolność i chleb - powiedziała podczas uroczystości szefowa "Solidarności" w ZNTK, Lidia Dudziak.
Od kilku lat robotnicy i szefowie ZNTK walczą o utrzymanie zakładu. W 2005 roku pracownicy ZNTK protestowali kilka razy, domagając się należnego im wynagrodzenia. Obecnie trwa walka o utrzymanie produkcji w tym zakładzie.
Poznańskie Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego produkują lokomotywy i wagony, w tym nowoczesne szynobusy, kupowane przez samorządy do obsługiwania regionalnych połączeń kolejowych. Zakład zatrudnia obecnie ok. 500 osób.
27 czerwca 1956 w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) rozpoczął się strajk. Podczas masówki robotnicy domagali się przyjazdu ministra komunikacji. Czesław Rutkowski, jeden z organizatorów strajku, został aresztowany w Szamotułach. Następnego dnia robotnicy ZNTK jako pierwsi dołączyli do pochodu robotników z Cegielskiego i zapoczątkowali wielką demonstrację, która przekształciła się w bunt społeczny.
28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli pod hasłami "chleba i wolności!" strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. Według najnowszych badań Instytutu Pamięci Narodowej w wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta, co najmniej 58 osób zginęło (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset zostało rannych (wśród nich pacyfikujący demonstracje i ranni w wyniku ostrzału budynków służby bezpieczeństwa przez robotników). Około 700 ludzi aresztowano.
Przyczyną wzrostu niezadowolenia społecznego w 1956 roku były - według historyków - m.in. spadek poziomu życia, ignorowanie przez władze żądań płacowych robotników, zła, "socjalistyczna", organizacja pracy i marnotrawstwo.
Państwowe Obchody 50 rocznicy czerwca 1956 roku zaplanowano na środę. We wtorek w Poznaniu organizowane są wiece w miejscach ważnych dla Czerwca'1956 roku.
Rano kwiaty złożono pod tablica upamiętniająca robotników z MPK, a po południu złożone zostaną wiązanki pod brama główną zakładów im. Hipolita Cegielskiego, tablicami poświeconymi najmłodszej ofierze Czerwca'56 - Romkowi Strzałkowskiemu i jego odpowiednikowi z Rewolucji Węgierskiej Peterowi Mansfeldowi. Miejskie obchody 50. rocznicy Czerwca zakończy apel poległych pod Pomnikiem Poległych w Powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956 roku.