PolskaRocznicę Powstania Warszawskiego uczci dźwięk syren i dzwonów

Rocznicę Powstania Warszawskiego uczci dźwięk syren i dzwonów

W 44 miastach Mazowsza 1 sierpnia o 17, w godzinie "W", o której wybuchło powstanie warszawskie, rozlegną się syreny alarmowe dla uczczenia 69. rocznicy rozpoczęcia zrywu. Rocznicę uczczą także dzwony kościelne, które zabrzmią w całej archidiecezji warszawskiej.

Rocznicę Powstania Warszawskiego uczci dźwięk syren i dzwonów
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Jakubowski

Syreny zawyją w trybie treningowym - będzie to jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy.

- Zarządzenie skierowane do prezydentów i burmistrzów miast w sprawie przeprowadzenia wojewódzkiego treningu systemu wykrywania i alarmowania wydał wojewoda mazowiecki. Na Mazowszu trening tradycyjnie jest przeprowadzany 1 sierpnia, stanowiąc równocześnie symboliczne upamiętnienie powstańców warszawskich - poinformowała we wtorek koordynator oddziału prasowego wojewody mazowieckiego Katarzyna Jakowicka.

Syreny tworzą system ostrzegania i alarmowania ludności. Uruchamia się je w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia, jednak minimum raz w roku powinno być sprawdzane ich działanie. Po przeprowadzeniu treningu samorządy złożą do wojewody raport ze sprawności systemu.

Rocznicę powstania uczci także dźwięk dzwonów, które zabrzmią w katedrze polowej Wojska Polskiego oraz kościołach garnizonowych Warszawy Bemowa, Warszawy Wesołej, Legionowa i Rembertowa, a także w kościołach archidiecezji warszawskiej.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)