PolskaRocznica "Zbrodni i zdrady" katyńskiej

Rocznica "Zbrodni i zdrady" katyńskiej

W Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia w Warszawie odbywa się sesja naukowa "Zbrodnia i Zdrada". Dzień Pamięci ofiar Katynia w rocznicę ujawnienia przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Jeńcy zostali zamordowani przez NKWD wiosną 1940 roku.

Rocznica "Zbrodni i zdrady" katyńskiej
Źródło zdjęć: © AFP

Sesję rozpoczęła krótka modlitwa poprowadzona przez księdza Wacława Karłowicza, który w latach 70-tych i 80-tych był kapelanem Komitetu Katyńskiego. Dzisiejsza sesja połączona z wystawą zdjęć i dokumentów katyńskich pod tytułem "Zbrodnia i zdrada" nawiązuje do dzieła Fiodora Dostojewskiego "Zbrodnia i kara".

Tytuł jednak jest przewrotny, ponieważ bohater Dostojewskiego czuł winę i potrzebę spowiedzi, zaś ci, którzy zamordowali tysiące polskich oficerów nie wykazali skruchy i nie przyznali się do winy, a nawet - jak podkreślił Stefan Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego - sowieccy mordercy umierali w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Stefan Melak powiedział, że Katyń był zawsze zakładnikiem wielkiej historii - przypomina haniebną postawę rządu brytyjskiego oraz zakłamanie i fałsz zarówno sowieckich jak i komunistycznych władz Polski Ludowej.

Zbrodnią katyńską określa się wymordowanie przez NKWD ponad 25 tys. polskich jeńców wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku Związek Radziecki przyznał, że zbrodnię popełniło NKWD.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)