Trwa ładowanie...
14-08-2014 13:38

Rocznica strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej. To wtedy powstała Solidarność

14 sierpnia 1980 roku rozpoczęto strajk okupacyjny w Stoczni Gdańskiej. Początkowo żądano podwyżki płac. Skończyło się na rejestracji pierwszego autonomicznego związku zawodowego NSZZ Solidarność.

Rocznica strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej. To wtedy powstała SolidarnośćŹródło: WP.PL, fot: Tomasz Gdaniec
dwtoa2z
dwtoa2z

Ekipa Edwarda Gierka w drugiej połowie lat 70. przypominała załogę samolotu, który nagle wpadł w korkociąg. Poczynając od ograniczania inwestycji, władza próbowała wszystkich znanych im metod, ale samolot nie reagował. Korkociąg stawał się coraz gwałtowniejszy, silniki gasły, a wskaźnik długu dolarowego migotał czerwonym światłem, dochodząc do 17 miliardów w grudniu 1979 roku, co zwiastowało katastrofę.

W lipcu 1980 roku władza zdecydowała się podnieść ceny niektórych tanich gatunków mięs oraz wędlin, co spowodowało nieskoordynowaną akcje strajkową w zakładach na terenie całego kraju. Wszędzie wysuwano dwa takie same postulaty – cofnięcie podwyżki cen oraz wzrost wynagrodzeń.

Władza przyjęła taktykę szybkiego gaszenia strajków poprzez zgodę na ustępstwa. Efekt tego był odwrotny od zamierzonego. Wiadomość, że poprzez strajk można wynegocjować podwyżki przekonywała kolejne zakłady do rozpoczęcia akcji strajkowej.

W połowie sierpnia akcja strajkowa rozszerzyła się na Wybrzeże. Bezpośrednią przyczyną przerwania pracy w Stoczni Gdańskiej w dniu 14 sierpnia było zwolnienie z pracy wieloletniej pracownicy stoczni oraz działacza Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża Anny Walentynowicz. Gdański strajk jako pierwszy miał mieszany, ekonomiczno-polityczny charakter. Cechował go wysoki poziom samoorganizacji oraz dyscypliny.

dwtoa2z

Inicjatorami strajku było środowisko WZZ z Jerzym Borowczakiem, Bogdanem Borusewiczem, Ludwikiem Prądzyńskim. Jeszcze tego samego dnia na czele strajku stanął Lech Wałęsa – usunięty dwa lata wcześniej stoczniowiec. Strajkujący mieli pięć głównych postulatów. Żądano przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, podwyżki płac o 2 tysiące złotych, wybudowanie pomnika ofiar Grudnia 70, przyznanie dodatków rodzinnych na poziomie przyznawanym milicjantom oraz zapewnienia, że nie będzie represji wobec strajkujących.

W następstwie stocznią pracę wstrzymały kolejne zakłady przemysłowe Trójmiasta. W efekcie czego powołano Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który spisał 21 postulatów, między innymi żądanie powstania niezależnych od partii i rządu wolnych związków zawodowych. MKS reprezentując zakłady przemysłowe różnych branż oraz skupiając ludzi rozmaitego pochodzenia stał się faktyczną władzą samorządową wielkiego miasta.

Dojrzałość oraz świadomość dążeń robotników imponowała niemal wszystkim. Oczy całego świata zwrócone były wówczas na Gdańsk. Rozgłośnia radiowa Radio Wolna Europa oraz BBC każdego dnia transmitowały wielogodzinne relacje, dzięki korespondentom, którzy przybyli do stoczni.

- Po przeciśnięciu się przez bramę przywitał nas obnażony do pasa robotnik z biało-czerwoną przepaską na ramieniu. Obejrzał nasze paszporty i otworzył bramę. Po czym przeprowadził nas do stoczni. Nigdy nie zapomnę twarzy robotników stojących wzdłuż podjazdu. Wyrażały wdzięczność, jak gdybyśmy przywozili poparcie dyplomatyczne naszych krajów – wspominał po latach Timothy Garthon Ash, ówczesny korespondent BBC.

dwtoa2z

- To był z pewnością koniec komunizmu w Polsce i w Europie Środkowej, a ściślej mówiąc początek końca. Choć trzeba przyznać, że wiele osób ocenia „karnawał solidarności” przez pryzmat późniejszego stanu wojennego-ocenia prof. Wojciech Polak, badacz historii najnowszej.

Strajki sierpniowe pozwoliły na przyjęcie 21 postulatów i legalizację Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Wydawało się, że władza ustępuje i że naprawdę może istnieć socjalizm z ludzką twarzą, ale była to tylko maska. Komunizm ukazał swoje prawdziwe oblicze w grudniu 1981 roku.

dwtoa2z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwtoa2z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj