Trwa ładowanie...

Rocznica śmierci Jana Pawła II. To już 13 lat

Nocne czuwanie, animacja i przypomnienie wystąpień. W taki sposób upamiętniona zostanie 13. rocznica śmierci papieża Polaka.

Rocznica śmierci Jana Pawła II. To już 13 latŹródło: East News, fot: Tomasz Wierzejski
d3kpxgj
d3kpxgj

Tegoroczne uroczystości wspominające postać Jana Pawła II będą odbywać się pod hasłem "Nie lękajcie się". Było to główne przesłanie jego inauguracyjnego wystąpienia jako biskupa Rzymu.

- Chcemy, aby w tym duchu świąt wielkanocnych, dających nadzieję na życie wieczne, byśmy pamiętali, że dla chrześcijan nie ma żadnej sytuacji bez wyjścia, nie ma sytuacji, która nas przerasta, bo Chrystus zmartwychwstał - wyjaśnił w rozmowie z PAP szef Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk.
Dodał, że celem poniedziałkowych wydarzeń jest też przywołanie atmosfery sprzed 13 lat, kiedy śmierć Karola Wojtyły spowodowała wielkie poruszenie i poczucie solidarności wśród Polaków. W mszy pogrzebowej w Rzymie uczestniczyło ok. 300 tysięcy Polaków, zaś miliony obejrzały ją na telebimach placach miast. Największy tłum był na placu Piłsudskiego w Warszawie. Tam też odbędą się główne uroczystości rocznicy.

Zobacz także: Czy Kościół akceptuje naukę Franciszka? Ks. Zieliński tłumaczy różnice

O godzinie 21 zacznie się tam czuwanie modlitewne, w którym udział wezmą arcybiskup Warszawy kard. Kazimierz Nycz i proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela ks. Bogdan Bartołd. Wcześniej, po zachodzie słońca na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa usytuowanym przy placu Piłsudskiego, zostanie wyświetlona specjalna animacja z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Odtworzone zostaną też fragmenty z przemówień świętego.

d3kpxgj

Jak powiedział Senk, jednym z głównych tematów nauczania papieża była wolność. Stwierdził, że choć Jan Paweł II to "owoc wolnej Polski", to "dopiero on uczy nas wolności".

- Można by go dołączyć do ojców wolności, który pokazuje ją nam w haśle "nie lękajcie się'" - zaznaczył Senk. - On uczy mądrego korzystania z wolności, pamiętając, że jest wolność osobista. Ale należy zarazem pamiętać o wolności wspólnoty, biorąc sobie do serca słowa Papieża, że "wolność jest ciągle przed nami". Sądzę, że egzaminu z tej wolności jeszcze nie zdaliśmy - dodał.

Papież Jan Paweł II zmarł po długiej chorobie 2 kwietnia 2005 o 21:37. Była to sobota, wigilia ustanowionego przez niego święta Miłosierdzia Bożego. Miał 85 lat, a jego 27-letni pontyfikat był jednym z najdłuższych w historii Kościoła. Dłużej funkcję tę sprawowali jedynie św. Piotr i Pius IX.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3kpxgj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kpxgj
Więcej tematów