Trwa ładowanie...
Auschwitz
04-06-2012 15:30

Rocznica pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz

Uroczysta msza święta w byłym niemieckim obozie Auschwitz będzie kulminacją uroczystości 72. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów, które odbędą się 14 czerwca w Oświęcimiu - podało Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich.

Rocznica pierwszego transportu polskich więźniów do KL AuschwitzŹródło: Wikimedia Commons, fot: Logaritmo
d2vmy4b
d2vmy4b

Mszę świętą w intencji wszystkich ofiar obozu odprawi biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Uczestniczyli w niej będą między innymi byli więźniowie Auschwitz. Po mszy złożą oni kwiaty pod tablicą pamiątkową na budynku tak zwanego Monopolu Tytoniowego, która upamiętnia pierwszą deportację. W jego tego podziemiach 14 czerwca 1940 roku Niemcy umieścili pierwszych więźniów.

Uroczystości zainauguruje w przeddzień rocznicy sesja naukowa "Witold Pilecki i inni więźniowie Auschwitz", przygotowana przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

14 czerwca 1940 roku do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych, skierowanych tu przez dowódcę policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w Krakowie. Wśród deportowanych byli żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także kilku polskich Żydów. Pociąg składał się z wagonów osobowych drugiej klasy.

Spośród 728 więźniów z pierwszego transportu wojnę przeżyło 239. Pozostali zginęli w obozie lub też ich dalszy los nie jest znany. W Auschwitz hitlerowcy uwięzili około 150 tysięcy Polaków. Około 75 tysięcy zginęło w obozie, a wielu kolejnych po przeniesieniu do innych obozów.

d2vmy4b

W pierwszym okresie istnienia obozu przebywali w nim głównie polscy więźniowie, dla których go założono. Począwszy od połowy 1942 roku, z powodu coraz liczniejszych transportów Żydów z całej niemal Europy, liczba więźniów Polaków i Żydów zrównała się. Potem liczba więźniów żydowskich zaczęła rosnąć. W drugiej połowie 1942 roku stanowili już około połowy ogólnego stanu więźniów, a od 1943 roku - większość.

Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku przez Armię Czerwoną. W KL Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich skupia byłych więźniów, w tym wielu spośród deportowanych pierwszym transportem, rodziny więźniów Auschwitz oraz ludzi zainteresowanych problematyką obozu.

d2vmy4b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vmy4b
Więcej tematów