Trwa ładowanie...

Roboty pokonają gwiazdorów futbolu

Dni takich gwiazdorów futbolu jak dziś
Cristiano Ronaldo, Nihat Kahveci czy David Villa mogą być
policzone. Futbolowe roboty wkrótce pokonają ludzi, uważają
naukowcy. Pozostaje tylko kwestia, kiedy. I na to mają odpowiedź -
do 2050 roku.

Roboty pokonają gwiazdorów futboluŹródło: PAP
d187hck
d187hck

W Zurychu trwają rozgrywki pierwszej fazy mistrzostw Europy piłkarskich robotów. Biorą w nim nich udział drużyny z całego kontynentu, a także zaproszone spoza Europy. W Linzu zaplanowano finały.

Celem drużyny robotów jest pokonanie mistrzów świata w 2050 roku - powiedział profesor Rolf Pfeifer, specjalista sztucznej inteligencji Zurychskiego Uniwersytetu. Inni naukowcy są od niego bardziej ambitni. Sądzę, że do 2015 lub 2017 r. zespół robotów pokona jedenastkę narodową Austrii, a przed 2025 r. Brazylię - uważa profesor Peter Kopacek z Wiedeńskiego Uniwersytetu Technicznego.

Najlepsi piłkarze Euro 2008 i 2012 jeszcze nie muszą obawiać się maszyn. Przed nimi długa droga zanim staną się mistrzami dryblingu. W kategorii robotów dwunożnych najszybsze roboty potrzebują 35 sekund na pokonanie dystansu 2,4 metra. Inne, pięciu minut. Roboty na kółkach, poruszające się bezszelestnie, potrafią, dość zręcznie, popychać do bramki pomarańczową piłkę golfową.

Postęp w stosunku do lat 90. jest jednak zauważalny. Dawniej widzowie cieszyli się, gdy robot pełzał po boisku i przypadkiem trafił w piłkę - zauważył profesor Kopacek, dodając, że obecnie roboty potrafią strzelić na bramkę, kontratakować, a nawet spełniać role bramkarza.

d187hck
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d187hck
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj