Robotnik znalazł w rzece róg tura
Robotnik pracujący przy remoncie mostu w
korycie rzeki Pisy w Piszu (Warmińsko-Mazurskie) znalazł róg tura.
Znalezisko stało się najcenniejszym eksponatem w zbiorach
miejscowego muzeum.
Robotnik drogowy znalazł róg w połowie grudnia. Oczyścił go z mułu i torfu, następnie przekazał muzeum. Jak powiedział Serafin, dostał za to "kilkaset złotych znaleźnego".
Z doświadczenia wiem, że to róg tura, potwierdzili to inni historycy. Na moje oko ma on ok. 1,5 tys lat, ale żeby wystawić go w gablocie, muszę poczekać na wyniki ekspertyz archeologicznych, które są w toku. One dokładnie określą wiek znaleziska - powiedział Serafin. Dyrektor piskiego muzeum zaznaczył, że róg tura będzie najcenniejszym eksponatem w jego placówce.
Nieczęsto się spotyka ludzi na tyle uczciwych i solidnych jak ten pan, który nie próbował sprzedać tego na aukcji w internecie, czy wywieźć za granicę, lecz przekazał znalezisko muzeum - powiedział dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu, Dietmar Serafin.
Wymarłe tury uważa się za przodków bydła domowego. Ostatnie zwierzęta tego gatunku wyginęły na terenie Prus (obszar m.in. dzisiejszych Mazur) ok. 1500 roku. Szacuje się, że na terenie obecnej Polski ostatnia krowa tura padła w 1627 roku w Puszczy Jaktorowskiej.