"Robo-żaba" podbija serca żabich samic
Naukowcy z University of Texas badają różne aspekty komunikacji żab przy pomocy "robo-żaby", która idealnie naśladuje zarówno wygląd, jak i odgłosy wydawane przez prawdziwe osobniki. Na tyle idealnie, że 16 na 20 samic żab wybrało mechaniczną wersję samca.
"Robo-żaba" ma głośnik, który umożliwia jej wydawanie dźwięków wabiących samice oraz kolorowy balon na podgardlu, który napełnia się powietrzem i wibruje, doskonale imitując śpiew prawdziwej żaby z rodziny świstkowatych. Żaby te żyją w lasach na północy Ameryki Łacińskiej. W nocy samce śpiewają by zwabić samice, napełniając powietrzem rezonator na podgardlu.
Naukowcy twierdzą, że ten narząd może grać jeszcze jedną ważną rolę. Samice żab z rodziny świstkowatych bardzo dobrze widzą w ciemności, dlatego wzór na rezonatorze może mieć dla nich dodatkowe znaczenie.
W celu potwierdzenia tej tezy badacze przeprowadzili eksperyment, w którym samice miały dokonać wyboru między "robo-żabą" i prawdziwym osobnikiem. By sztuczna żaba wyglądała jeszcze bardziej realistycznie naukowcy przyczepili do jej rezonatora pompkę z powietrzem by mógł on poruszać się rytmicznie.
Na 20 żab, 16 zmierzało w kierunku "robo-żaby" i głośnika, z którego dochodził śpiew. Jednak gdy rezonator na podgardlu przestawał się poruszać, samice traciły zainteresowanie potencjalnym partnerem. Gdy rezonator wibrował niesynchronicznie z muzyką jeszcze bardziej zniechęcało to samice.
Zachowanie samic sugeruje, że wibrujący rezonator jest niezwykle istotny w wyborze partnera.
Jesteśmy bardzo podekscytowani wynikami tego eksperymentu - powiedział jeden z naukowców Ryan Tylor.