Robert Mugabe ustąpił z urzędu prezydenta Zimbabwe ze skutkiem natychmiastowym. Cały kraj świętuje
W parlamencie Zimbabwe odbyła się procedura impeachmentu prezydenta Roberta Mugabego. Po oficjalnym wniosku, odczytano list głowy państwa, w którym Mugabe sam zrezygnował "ze skutkiem natychmiastowym". 93-letni polityk był najstarszym przywódcą na świecie.
"Ja, Robert Gabriel Mugabe, niniejszym oficjalnie składam rezygnację jako prezydent Zimbabwe ze skutkiem natychmiastowym" - taki list odczytano w parlamencie Zimbabwe.
Po rezygnacji prezydenta w parlamencie zapanował "dziki okrzyk radości". Na ulicach kraju tysiące osób wyszły na ulice, aby świętować rezygnację niepopularnego prezydenta.
Rewolucja w Zimbabwe. Wojsko przejmuje władzę
Wszystko zaczęło się od wojska, które zajęło siedziby państwowego radia i telewizji w stolicy kraju, Harare. Wojskowi ogłosili, że prowadzą akcję wymierzoną w "kryminalistów" z otoczenia prezydenta.
Robert Mugabe formalnie nadal był prezydentem Zimbabwe, ale przebywał w areszcie domowym. Jak donosiła AFP, za jego ustąpieniem byli niemal wszyscy: wojskowi, społeczeństwo, a także jego byli sojusznicy.
Przeciwko prezydentowi wystąpiła nawet jego partia. Po nadzwyczajnym zgromadzeniu zdecydowano o odwołaniu Roberta Mugabe z funkcji. Nowym przewodniczącym ZANU-PF został Emerson Mnangagwa.
Emerson Mnangagwa został w tym miesiącu usunięty ze stanowiska przez żonę prezydenta Grace Mugabe. Przymierzająca się do objęcia schedy po mężu pierwsza dama oskarżyła Mnangagwę o spiskowanie przeciwko prezydentowi.
Najstarszy przywódca na świecie
93-letni Robert Mugabe rządził Zimbabwe od 37 lat. Określany był jako "Wielki Stary Człowiek" afrykańskiej sceny politycznej. Jednak poza Afryką uważany był za despotę.
Podczas swoich rządów dobrze rozwiniętą gospodarkę doprowadził do katastrofalnej sytuacji. Symbolem złej sytuacji gospodarczej stała się największa na świecie inflacja, która w 2008 r. sięgnęła 80 mld. proc.