Rice apeluje o demokrację na Bliskim Wschodzie
Przebywająca w
Egipcie sekretarz stanu USA Condoleezza Rice zaapelowała o przeprowadzenie demokratycznych reform w państwach
Bliskiego Wschodu.
Popieramy dążenia demokratyczne wszystkich narodów - mówiła Rice podczas wizyty na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze. Na Bliskim Wschodzie obawa przed wolnym wyborem nie może usprawiedliwiać odrzucenia wolności - podkreśliła.
Wcześniej Rice spotkała się w kurorcie Szarm el-Szejk z prezydentem Egiptu Hosnim Mubarakiem, gdzie rozmawiała o zaplanowanych na jesień egipskich wyborach prezydenckich. Wyraziła nadzieję, że będą wolne i uczciwe.
Na konferencji prasowej dodała, że z Mubarakiem omawiała przygotowania do wyborów, w których po raz pierwszy wystartuje kilku kandydatów.
Z amerykańską sekretarz stanu również spotkał się minister spraw zagranicznych Egiptu, Ahmed Abul Gheit, który m.in. pytał ją o domniemane zbezczeszczenie Koranu w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie, a także złe traktowanie muzułmańskich więźniów w irackim więzieniu Abu Ghraib.
Z tego powodu w regionie pojawił się gniew i wspólnie musimy nad tym gniewem pracować - powiedział Gheit. Jak podkreśla Associated Press, wypowiadając te słowa patrzył wprost na Rice.
Amerykańska sekretarz stanu od soboty przebywa na Bliskim Wschodzie. Jej podróż obejmuje Izrael, Autonomię Palestyńską, Jordanię, Egipt i Arabię Saudyjską. Później Rice udaje się do Europy.
W sobotę sekretarz stanu USA rozmawiała z palestyńskimi i izraelskimi przywódcami o współpracy w sprawach związanych z wycofaniem Izraela ze Strefy Gazy.
Zgodnie z planem, wycofywanie sił izraelskich ma się rozpocząć 8 sierpnia. Plan przewiduje również likwidację czterech (ze 120 ogółem) osiedli żydowskich w północnej części Zachodniego Brzegu Jordanu.
W stolicy Jordanii, Ammanie, Rice wezwała kraje arabskie, aby pomogły zwalczyć przemoc, gdy Izraelczycy będą wycofywali się ze Strefy Gazy. Podkreśliła też, że cały Bliski Wschód skorzysta z większych swobód politycznych.
W Europie Rice weźmie udział w środę w Brukseli w konferencji międzynarodowej w sprawie Iraku oraz w londyńskim spotkaniu szefów dyplomacji grupy G-8: USA, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Kanady oraz Rosji.