PolskaReżyser "Rejsu" współpracował z SB

Reżyser "Rejsu" współpracował z SB

Reżyser Marek Piwowski po pobycie w więzieniu, gdzie trafił za próbę ucieczki z kraju, podpisał zobowiązanie do współpracy z kontrwywiadem - podaje tygodnik "Newsweek" w wydaniu, które pojawi się w kioskach w poniedziałek. Pismo przeprowadziło wywiad z Piwowskim i byłym oficerem; obaj twierdzą, że współpraca była fikcją.

- Tak, wyszedłem z pudła, zdałem na dziennikarstwo, ale nie dostawałem paszportu. Więc odszukałem Tadka, który został oficerem kontrwywiadu. Wypełniłem mu formularz, załączniki i przyjąłem kryptonim "Krost" - mówi Marek Piwowski w rozmowie w "Newsweeku".

Piwowski mówi, że stał się obiektem zainteresowania UB, gdy w liceum zaangażował się w działalność podziemnej organizacji Chorąży-Victoria. Kolega z podwórka na warszawskiej Pradze, który został oficerem KBW, ostrzegł Piwowskiego i doradził mu ucieczkę w Bieszczady. Późniejszy reżyser filmu "Rejs" spróbował jednak zbiec za granicę, został złapany i skazany. Odpracowawszy wyrok w kopalni Piwowski odnalazł swojego kolegę - Tadeusza Zakrzewskiego - i zobowiązał się do współpracy z kontrwywiadem, by dostać paszport. Według relacji byłego oficera, Piwowski nigdy nie przekazał żadnej przydatnej informacji.

Agentem zostać nie chciał, ale chciał dostać paszport, więc mnie odnalazł. Ja pytałem, gdzie byłeś, co widziałeś, kogo spotkałeś, bo coś musiałem przecież napisać, a on strasznie konfabulował. Ale najwięcej plotkowaliśmy o kobietach, bo o czym tu można było z takim, za przeproszeniem, agentem rozmawiać? - powiedział Zakrzewski.

Z niego był taki agent jak z koziej dupy trąba - charakteryzuje w "Newsweeku" przydatność operacyjną przyjaciela Zakrzewski. Zaznacza, że Piwowski unikał w 1980 roku angażowania się w opozycję, by SB nie zaczęła go wypytywać. "Newsweek" przypomina, że nazwisko Piwowskiego znalazło się na tzw. liście Wildsteina.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)