Trwa ładowanie...

Rewolucja w urzędach - załatwisz wszystko w supermarkecie

Urzędowe sprawy w Katowicach jeszcze pod koniec tego roku załatwicie w supermarketach. Magistrat planuje uruchomić w pięciu centrach handlowych infokioski. A to tylko początek rewolucji szykowanej przez urzędników w dostępie do e-administracji. W planach jest także budowa telecentrów i objęcie centrum stolicy Górnego Śląska siecią Wi-Fi.

Rewolucja w urzędach - załatwisz wszystko w supermarkecieŹródło: WP.PL
d14f214
d14f214

Infokioski, czyli wolno stojące komputery z dotykowym ekranem i dostępem do internetu, odporne na dewastację, staną w sklepach Auchan, Bażantowo, Carrefour, Real i Silesia City Center. Będą wyposażone w skaner rolkowy, drukarkę i czytnik kart elektronicznych, niezbędny do składania podpisu elektronicznego.

Podobne automaty, ale uboższe w funkcje, stoją już w centrum Katowic. Jest ich w sumie dwanaście. Są jednak mniej odporne na zniszczenia - automat przy ul. 3 Maja 7 miał wczoraj rozbity ekran...

d14f214

- Poprzez infokioski w centrach handlowych będzie można wejść na strony internetowe urzędu, skąd ściągniemy określone dokumenty i wydrukujemy je, a następnie po ich wypełnieniu, "złożymy" w infomacie - wyjaśnia Andrzej Noras, naczelnik wydziału informatyki katowickiego Urzędu Miasta.

Wrzucony do infokiosku druk, będzie jednocześnie skanowany, a jego wersja elektroniczna wysyłana do magistratu. - Wersja papierowa, podpisana przez interesanta, będzie magazynowana wewnątrz info-kiosku i zostanie później przekazana do urzędu - dodaje Noras.

Miasto ogłosiło już przetarg na dostawę automatów i odpowiedniego oprogramowania. W centrach handlowych mają pojawić się pod koniec tego roku. Zakup infokiosków to pierwszy z etapów większego projektu.

Kolejny to rozszerzenie sieci miejskich telecentrów. Telecentra to nic innego jak komputer z dostępem do sieci, drukarka i skaner. Takie urządzenia znajdują się już w kilku filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej i domach kultury. Nowych będzie 10 i jeszcze w tym roku trafią m.in. do następnych bibliotek i Pałacu Młodzieży.

d14f214

Ostatni etap projektu to budowa sieci Wi-Fi dla ścisłego centrum Katowic. Bezpłatny dostęp do internetu ma być możliwy już pod koniec drugiego kwartału 2012 r. Sieć hotspotów (dziś jedyny w centrum znajduje się na rynku) obejmie pl. Wolności, ul. 3 Maja, al. Korfantego od ronda do rynku, ul. Stawową, ul. Piotra Skargi, pl. Szewczyka, ul. Dworcową, pl. Andrzeja i pl. Miarki.

- Minimalna prędkość sieci to 512 kilobitów na sekundę - dodaje Noras.


W infokiosku, bez wizyty w katowickim magistracie, załatwimy dziś 51 spraw. Złożymy między innymi skargi i wnioski (na przykład o udostępnienie informacji publicznej, o stwierdzenie nadpłaty podatku lub zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań, wydanie zezwolenia na usunięcie drzew czy krzewów), zarejestrujemy sprzęt do połowu ryb, zwierzę, zgłosimy wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Spraw, które tylko częściowo będziemy mogli załatwić drogą elektroniczną jest 28.

d14f214
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14f214
Więcej tematów