Rząd zmieni terminy wakacji? "Drą koty" o daty
Resort sportu i turystyki wyszedł z propozycją zmiany terminu wakacji. Miałaby ona polegać na wydłużeniu przerwy dla uczniów przy jednoczesnym podziale na turnusy. Analogiczne rozwiązanie ma dziś miejsce w przypadku ferii zimowych. Głos w sprawie zabrał minister edukacji Przemysław Czarnek.
02.02.2023 | aktual.: 02.02.2023 21:43
Pomysł przedłużenia wakacji od 15 czerwca do 15 września i podzielenia dwumiesięcznych turnusów na poszczególne województwa pojawił się podczas listopadowego spotkania założycielskiego Stowarzyszenia Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej.
Zmiany w terminach wakacji wymagałyby nowelizacji ustawowych, dlatego pomysł trafił do resort sportu i turystyki - poparł go wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, który od lat działa w branży turystycznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Nadciągają potężne mrozy. Atak zimy w Polsce
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Gut-Mostowy forsuje pomysł
- Z punktu widzenia branży turystycznej rozłożenie rozpoczęcia i końca wakacji w poszczególnych regionach na wzór ferii zimowych byłoby korzystne. Napisaliśmy pismo do ministerstwa edukacji, aby przeanalizowało taką możliwość: wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania z punktu widzenia systemu edukacji. Jeszcze w tej chwili nie mamy odpowiedzi - deklarował niedawno w radiu RMF FM wiceminister Gut-Mostowy.
Do forsowanego pomysłu odniósł się szef resortu edukacji. - Niespecjalnie widzę taką potrzebę. Nie widzę również specjalnego uzasadnienia do tego, aby robić wakacje rotacyjnie, aby część młodzieży wypoczywała we wrześniu, kiedy już jest zimo. Wakacje trwają wystarczająco długo, żeby nasza infrastruktura turystyczna mogła odpowiedzieć na zapotrzebowanie wszystkich uczniów - stwierdził Przemysław Czarnek w rozmowie z portalem i.pl.
Dłuższe wakacje? Polacy zabrali głos
O pomysł wydłużenia wakacji zapytaliśmy w grudniowym badaniu Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna dla Wirtualnej Polski. Propozycję poparło 34 proc. respondentów, z czego 20 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak".
43 proc. ankietowanych nie chciało, aby termin wakacji ulegał zmianie. 24 proc. uczestników badania nie potrafiło wskazać, jak ocenia nowy pomysł.
Źródło: WP Wiadomości, RMF FM, i.pl