Chcą zmienić termin wakacji. Teraz Polacy zabrali głos
Aż 43 proc. Polaków nie popiera pomysłu rozłożenia wakacyjnych turnusów na trzy miesiące - wynika z nowego badania dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Spora część ankietowanych uważa jednak, że propozycja Stowarzyszenia Gmin Górskich RP powinna zostać przetestowana. Na temat możliwych zmian wypowiedział się już wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.
Pomysł przedłużenia wakacji od 15 czerwca do 15 września i podzielenia dwumiesięcznych turnusów na poszczególne województwa pojawił się podczas spotkania założycielskiego Stowarzyszenia Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej 8 listopada.
Zdaniem wiceprezesa Stowarzyszenia i wójta Kościeliska Romana Krupy, wydłużenie wakacji byłoby bardzo korzystne zarówno dla wypoczywających, jak i dla biznesu turystycznego.
- Na razie rozmawiamy z mieszkańcami i zainteresowanymi branżami. Rozeznajemy się także w szkołach, czy byłoby to rozwiązanie praktyczne - powiedział Krupa w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Z kolei burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zwrócił uwagę, że zmiany w terminach wakacji będą wymagały zmian ustawowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dłuższe wakacje? Polacy zabrali głos
O pomysł wydłużenia wakacji zapytaliśmy w najnowszym badaniu Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna dla Wirtualnej Polski. Propozycję popiera 34 proc. respondentów, z czego 20 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak".
43 proc. ankietowanych nie chce, aby termin wakacji ulegał zmianie. 24 proc. uczestników badania nie potrafiło wskazać, jak ocenia nowy pomysł.
Identycznie kształtują się natomiast wyniki wśród osób posiadających dzieci w wieku szkolnym. Zwolenników, jak i przeciwników proponowanych zmian jest w tej grupie tyle samo - po 42 proc.
Polacy nie są przekonani do zmian
Z nowego badania wynika także, że 27 proc. respondentów uważa propozycję Stowarzyszenia Gmin Górskich za wartą rozważenia i przetestowania. Nieco mniej sądzi, że jest ona bezsensowna i niewarta testowania.
21 proc. uczestników sondażu wprost wskazało, że rozłożenie wakacyjnych turnusów na trzy miesiące to fatalny pomysł. 9 proc. chce wprowadzenia zmian, twierdząc, że nowy pomysł jest lepszy niż obecnie obowiązujący.
Wśród osób posiadających dzieci w wieku szkolnym również najbardziej popularną opinią jest taka, że wydłużenie wakacji powinno zostać przetestowane. Takie same zdanie mają osoby nieposiadające dzieci w wieku szkolnym.
Gut-Mostowy: pomysł jest warty rozważenia
Propozycję autorstwa Stowarzyszenia Gmin Górskich RP skomentował już wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.
- Pomysł jest warty rozważenia i dyskusji, natomiast nie jest aż tak konieczny, jakim było wydłużenie od 2004 roku ferii zimowych i podzielenie turnusów na poszczególne województwa. Wcześniej zimowy wypoczynek był skumulowany w ciągu dwóch tygodni. Wakacje z kolei to okres dwóch miesięcy - to dość duży okres, aby sobie zaplanować rodzinny wypoczynek w dogodnym terminie, zwłaszcza, że np. pierwsza połowa lipca to okres, w którym w niektórych ośrodkach nie ma dużego ruchu turystycznego - powiedział wiceminister w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Gut-Mostowy zwrócił też uwagę, że zmiany w wakacyjnym terminarzu wymagałyby korelacji kilku resortów, m.in. edukacji i kultury. Dodał, że pomysł nie jest nowy i po raz pierwszy pojawił się już kilkanaście lat temu.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Badanie dla Wirtualnej Polski przeprowadził Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w dniach 25-28 listopada 2022 roku metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1066 osób w wieku od 18 lat wzwyż.
Źródło: WP Wiadomości