Trwa ładowanie...

Reuters: Hollande chce wykorzystać rocznicę D-Day do postępu w sprawie Ukrainy

Prezydent Francji Francois Hollande apelował w czwartek do przywódców światowych, aby spotkania i rozmowy z okazji 70 rocznicy lądowania aliantów w Normandii stały się okazją do uzyskania postępu w sprawie kryzysu ukraińskiego - informuje agencja Reuters.

Share
Reuters: Hollande chce wykorzystać rocznicę D-Day do postępu w sprawie Ukrainy
Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d3j2ua0

Brytyjska agencja zauważa, że Hollande, krytykowany w kraju za brak inicjatywy w sprawie Ukrainy, spotkał się w czwartek wieczorem oddzielnie, w różnych miejscach w Paryżu, na roboczych kolacjach z prezydentem USA Barackiem Obamą i prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Zdaniem Reutersa, te oddzielne nieformalne spotkania świadczą do pewnego stopnia o tym, że francuscy gospodarze dołożyli starań, by drogi Obamy i Putina w Paryżu nie skrzyżowały się. Miało to nastąpić na życzenie Waszyngtonu.

Pierwsze takie spotkanie

Źródła dyplomatyczne cytowane przez Reutersa są zdania, że jednym z głównych celów Hollande'a jest usunięcie wszelkich przeszkód na drodze do pierwszego historycznego spotkania na terytorium Francji prezydenta Rosji z prezydentem-elektem Ukrainy Petro Poroszenką. I to pomimo wciąż trwających na wschodzie Ukrainy walk między wojskami rządowymi i prorosyjskimi separatystami.

d3j2ua0

Do spotkania tego mogłoby dojść podczas piątkowego lunchu za zamkniętymi drzwiami przywódców światowych w XVIII-wiecznym zamku Chateau de Banouville. Reuters podkreśla, że Hollande chce, aby Putin i Poroszenko przynajmniej uścisnęli sobie dłonie, co byłoby symbolicznym wyrazem uznania przez Putina prawowitości wyboru Poroszenki.

Zapytany czy spotkanie Putin - Poroszenko we Francji jest możliwe, Hollande odpowiedział twierdząco. - Zaprosiłem (Poroszenkę), tak więc powinien przybyć. Reprezentuje naród ukraiński, który wiele wycierpiał podczas II wojny światowej. Będzie obecny, podobnie jak prezydent Putin, który został o tym poinformowany.

Według jednego z anonimowych współpracowników Hollande'a, spotkanie francuskiego prezydenta z Obamą było okazją do przedyskutowania jak wykorzystać "okazje w najbliższych dniach do spowodowania deeskalacji" napięcia na Ukrainie.

Putin: nikogo nie będę ignorował

Putin w udzielonych w środę wywiadach dla francuskich mediów powiedział, że "jest otwarty" zarówno na spotkanie z Obamą jak i z Poroszenką. - Nie zamierzam nikogo unikać - powiedział rosyjski prezydent.

d3j2ua0

Wcześniej - zaznacza Reuters - Obama zaapelował do Putina aby uznał nowy rząd Ukrainy, współpracował z nim i zaprzestał "prowokacji" przy granicy z Ukrainą. W przeciwnym razie zagroził ostrzejszymi sankcjami ze strony grupy G7.

Brytyjska agencja podkreśla, że drażliwym problemem jest planowana przez Paryż sprzedaż Rosji francuskich okrętów desantowych Mistral (przystosowanych również do transportu helikopterów). Obama dał jasno do zrozumienia - podkreśla Reuters - że wolałby aby Paryż wstrzymał się z tą transakcją.

d3j2ua0

Podziel się opinią

Share
d3j2ua0
d3j2ua0
Więcej tematów