Trwa ładowanie...
d3657v8
04-08-2006 14:25

Resorty po przeglądzie - sytuacja dobra z jednym wyjątkiem

W ocenie premiera Jarosława Kaczyńskiego, obecna sytuacja, w jakiej znajduje się Polska, jest sprzyjająca pod wieloma względami. Sytuacja ta ma - zdaniem premiera - jeden mankament - "trudności wizerunkowe" Polski za granicą.

d3657v8
d3657v8

Do pozytywnych stron sytuacji, w jakiej znajduje się Polska premier zaliczył na konferencji prasowej, to że obecna władza "jest gotowa odrzuć uwikłania, które ograniczały możliwości władzy w latach 1989-2005" i może dokonać zasadniczej przebudowy państwa - jego struktur i praktycznego działania.

Szansą dla Polski są także - zaznaczył Jarosław Kaczyński - fundusze europejskie, które mogą pozwolić na przeprowadzenie licznych inwestycji. Mankamentem sytuacji są - według premiera - pewne trudności z wizerunkiem Polski za granicą.

Zadania dla MSZ

Premier Jarosław Kaczyński wśród zadań MSZ wymienił: podjęcie działań w sprawie obrony wizerunku Polski za granicą, prowadzenia skutecznej polityki w UE, utrzymywanie dobrych stosunków z NATO i Stanami Zjednoczonymi oraz rozszerzenie zakresu polityki zagranicznej - na Azję i Amerykę Łacińską.

Jeżeli chodzi o Azję - powiedział premier - są już "pierwsze pozytywne sygnały". Jako priorytetowe kraje z Ameryki Łacińskiej wymienił Brazylię, Meksyk, Argentynę i Kolumbię.

d3657v8

MSZ potrzebuje też "naprawy aparatu dyplomatycznego" - ocenił Jarosław Kaczyński. Jak mówił, wymagać będzie to najprawdopodobniej zmiany ustawy o służbie zagranicznej, a także "będzie oczywiście oznaczało zmiany personalne".

"Zmiany w edukacji popierane przez PiS"

Wprowadzenie do szkół wychowania patriotycznego, przywrócenie w szkole porządku i pozycji nauczyciela, walka z narkotykami - to główne zadania resortu edukacji określone przez premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Minister Roman Giertych postawił sobie ambitne, popierane przez nas zadania - powiedział Jarosław Kaczyński.

Jak podkreślił, nauczyciel powinien zostać funkcjonariuszem publicznym. Agresja w stosunku do niego, także słowna będzie poddana szczególnemu reżimowi prawnemu - zaznaczył. Jak dodał, powinna być też zwiększona rola rodziców w pracy wychowawczej w szkołach.

d3657v8

Jarosław Kaczyński zapewnił, że "całkowicie" popiera wprowadzenie wychowania patriotycznego w szkołach. Jak dodał, popiera również pomysł resortu edukacji związany z intensyfikacą nauki historii i języka polskiego oraz pomysł napisania nowych podręczników.

Premier powiedział też, że podwyżki dla nauczycieli - w ramach budżetu - będą zadaniem "bardzo, ale to bardzo trudnym". Zapewnił jednocześnie, że rząd będzie się starał to zadanie zrealizować.

Reorganizacja uczelni wyższych, budowanie uniwersytetów sieciowych, podział jednostek badawczo-naukowych - to z kolei główne zadania stojące - zdaniem premiera - przed resortem nauki.

d3657v8

Premier zapowiedział, że najlepsze ośrodki badawcze - które zajmują się badaniami praktycznymi - znajdą się w narodowym centrum, podporządkowanym ministrowi nauki.

Szef rządu powiedział też, że plan reorganizacji uczelni wyższych ma polegać na łączeniu mniejszych uczelni i budowie uniwersytetów sieciowych. To próba stworzenia w mocnych ośrodkach uczelni, które będą miały swoje sieci - filie - zaznaczył.

Kaczyński poinformował, że "specyficznym projektem" jest projekt studiów doktoranckich, o charakterze - jak to określił - "superelitarnego szkolenia". Takie studia miałyby być 3-4 letnie, częściowo prowadzone za granicą. Premier dodał, że rząd dąży do tego, aby doktorantów było 60 tysięcy (obecnie jest 30 tysięcy). 3 mln mieszkań

d3657v8

Premier zapowiedział, że z obiecanych 3 milionów mieszkań, 1,2 miliona będzie budowane w ramach przedsięwzięć komercyjnych.

Premier poinformował, że kredyt hipoteczny z dopłatami państwa do odsetek będzie dostępny w skali większej niż dotychczasowa. W tej chwili jest to zaplanowane na 350 tys. mieszkań, plus 150 tys. mieszkań socjalnych - powiedział.

Jarosław Kaczyński poinformował, że podjęto już działania aby Agencja Własności Rolnej, Agencja Mienia Wojskowego i Koleje Państwowe przekazały część swoich terenów pod budownictwo mieszkaniowe.

d3657v8

Premier zapowiedział też uproszczenie prawa związanego z budownictwem, w tym planów zagospodarowania przestrzennego i przepisów przeciwpożarowych.

Kaczyński powiedział, że resort budownictwa proponuje zmianę prawa bankowego odnoszącą się do możliwości udzielania kredytów, tak, aby kredyt nie był gwarantowany funduszem bankowym, co pozwoliłoby zwiększyć skalę udzielania kredytów. Według premiera, do obsługi planu kredytowania mieszkań potrzebne będzie konsorcjum banków, bo Bank Gospodarstwa Krajowego nie da rady go obsłużyć.

Zadania dla Ministerstwa Sprawiedliwości

Zmiany w kodeksach, "złamanie totalnego immunitetu" dla ludzi pracujących w wymiarze sprawiedliwości oraz poprawienie współpracy między resortem sprawiedliwości, MSWiA i służbami specjalnymi - to główne zadania resortu sprawiedliwości określone przez premiera Jarosława Kaczyńskiego.

d3657v8

Premier powiedział, że zaostrzone mają być kodeksy: karny i wykroczeń - m.in. ułatwiona ma być walka z drobnym, ale dokuczliwym chuligaństwem.

Zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym - zapowiedział premier - wprowadzić mają nowe sposoby wykonywania kary pozbawienia wolności np. tzw. więzienie weekendowe oraz "daleko idące ograniczenie swobody osobistej jako pewien typ kary".

Jarosław Kaczyński podkreślił, że podejmowane są działania zmierzające do stworzenia jednego typu odpowiedzialności dyscyplinarnej dla wszystkich typów korporacji prawniczych. To łamie taki totalny immunitet dla ludzi funkcjonujących w wymiarze sprawiedliwości - zaznaczył premier.

Zapowiedział również uelastycznienie sposobu zatrudniania sędziów oraz wzmocnienie pozycji ministra sprawiedliwości wobec korporacji prawniczych.

Premier poinformował też, że powstanie specjalny zespół - zapewne pod kierownictwem wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji Ludwika Dorna - który będzie koordynował współpracę Ministerstwa Sprawiedliwości, MSWiA oraz służb specjalnych.

Jarosław Kaczyński oświadczył też celem jest doprowadzenie do finału najważniejszych, wielkich śledztw m.in. dotyczącego afery paliwowej. Od razu Państwu powiem, to nie będzie cel łatwy do zrealizowania w krótkim czasie - zastrzegł premier.

Dodał jednak, że nie zamierza składać propozycji dotyczącej przywrócenia kary śmierci w Polsce. Kara śmierci nie jest karą, która jest teraz przedmiotem praktycznych rozważań - powiedział.

Premier wyznacza zadania dla MSWiA

Prace nad projektem ustawy o modernizacji policji i straży granicznej, zmiany w ustawie kompetencyjnej, walka z terroryzmem i informatyzacja - to, zdaniem premiera Jarosława Kaczyńskiego, główne zadania stojące przed Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

MSWiA przygotowuje projekt ustawy o modernizacji policji, straży granicznej, państwowej straży pożarnej i BOR w latach 2007-2009. Zakłada on 30-procentowy, coroczny, wzrost środków na służby, motywacyjny system płac i zakup sprzętu.

Jarosław Kaczyński ocenił, że w policji potrzebny jest "cały cykl zmian" - m.in. przezbrojenie, dozbrojenie i jej przeorganizowanie. To jest przedsięwzięcie dość kosztowne, bo wiąże się z tym poważna podwyżka płac. Nie ukrywam, że budżetowo trudne, ale należy do priorytetów i dlatego z całą pewnością będzie realizowane w ciągu najbliższych trzech lat - powiedział premier.

Szef rządu poinformował, że przygotowywane są zmiany w ustawie kompetencyjnej, które - jego zdaniem - mają umocnić pozycję wojewodów. Ma być jasne, co należy do wojewody, a co do samorządu - zaznaczył.

Dodał też, że jest przygotowana "struktura", która ma umożliwić reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

Jarosław Kaczyński powiedział, że innym zadaniem MSWiA jest informatyzacja administracji publicznej. Priorytety dla Ministerstwa Finansów i Min. Skarbu

Jako priorytetowe zadania resortu finansów premier Jarosław Kaczyński wymienił reformę finansów publicznych i przygotowanie przyszłorocznego budżetu z zachowaniem deficytu budżetowego na poziomie 30 miliardów złotych.

Reforma finansów publicznych - mówił premier - to trzy elementy: zagadnienia porządkujące i związane z postulatami ministerstwa rozwoju regionalnego, likwidacja funduszy i wprowadzenie budżetu zadaniowego. Jarosław Kaczyński zapowiedział też połączenie służby celnej i skarbowej oraz zmianę sposobu powoływania kierownictw izb skarbowych.

Do zadań resortu skarbu państwa premier zaliczył zmianę ustawy o nadzorze właścicielskim. Dotąd ten nadzór to był jeden wielki skandal - powiedział szef rządu.

Jarosław Kaczyński zapowiedział też klasyfikację przedsiębiorstw na strategiczne i niestrategiczne. Ministerstwo nie jest w stanie badać 1,5 tys. spółek - argumentował. Resort skarbu ma też dążyć do lepszego pozyskiwania informacji o sytuacji spółek.

W kwestii prywatyzacji resort skarbu ma kłaść nacisk na powstawanie - jak mówił - "dużych, polskich jednostek gospodarczych". Prywatyzacja ma przebiegać; podtrzymujemy to, co było ustalone już za rządów Kazimierza Marcinkiewicza, że w polskich rękach ma pozostać tylko około 100 przedsiębiorstw - powiedział premier.

Ministerstwo Pracy - komisja trójstronna i pakt społeczny

Za priorytetowe zadanie ministerstwa pracy premier Jarosław Kaczyński uznał rewitalizację komisji trójstronnej i doprowadzenie do zawarcia paktu społecznego.

Premier poinformował, że przeprowadzono już w tej sprawie (komisji trójstronnej) rozmowy ze związkami zawodowymi. Komisja skupia przedstawicieli rządu, związków zawodowych i pracodawców.

Premier ocenił, że projekty społeczne dotyczące matek samotnie wychowujące dzieci i nie otrzymujących alimentów, opiewające na około 2 miliardy złotych "nie są w tej chwili możliwe do zrealizowania". Zapowiedział przeznaczenie na pomoc samotnym matkom "dużo mniejszych środków", ale jednocześnie sięgnięcie po pomoc unijną dla matek, m.in. na doskonalenie zawodowe.

Jarosław Kaczyński zapowiedział też porządkowanie prawa przez resort pracy, podwyżki emerytur (w ramach przeznaczonych na ten cel w budżecie około 3 miliardów złotych) i zbadanie systemu pomocy społecznej, tak aby likwidować nieszczelności.

Premier o dywersyfikacji źródeł energii i budowie autostrad

Dywersyfikacja źródeł dostaw gazu i ropy, restrukturyzacja sektora elektroenergetycznego oraz nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - to według premiera Jarosława Kaczyńskiego priorytety resortu gospodarki. Z kolei głównym zadaniem Ministerstwa Transportu jest budowa autostrad.

Ministerstwo Gospodarki ma po pierwsze dywersyfikację. To jest jeden z arcypriorytetów rządu, bo to jest kwestia naszego bezpieczeństwa energetycznego - podkreślił premier konferencji prasowej.

Jak dodał, podejmowane są "wszelkie możliwe wysiłki", by móc sprowadzać gaz z Norwegii, aktualna jest też sprawa budowy terminalu gazowego na Wybrzeżu; rząd ma także plany związane ze sprowadzaniem ropy z kierunku południowo-wschodniego.

Premier przyznał, że rząd nie jest do końca zadowolony z obecnego projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Będziemy chcieli go wyraźnie zmienić, jakby zradykalizować, bo zmiany są, w naszym przekonaniu, zbyt mało zaawansowane - ocenił Jarosław Kaczyński.

Mówiąc o zadaniach dla Ministerstwa Transportu, premier oświadczył m.in., że jeśli będzie trzeba, powołana zostanie Agencja Budowy Autostrad. Przypomniał także, że zbudowane ma być osiem lotnisk i zapowiedział inwestycje w komunikację miejską w ośmiu największych miastach, w tym w Warszawie. Dobre wykorzystanie przez Polskę środków Unii

Najważniejszym zadaniem w pracach resortu rozwoju regionalnego jest przygotowanie do dobrego wykorzystania znacznych środków dla Polski zagwarantowanych w budżecie Unii Europejskiej na lata 2007-13 - powiedział premier Jarosław Kaczyński.

Zdaniem Kaczyńskiego, przy obecnie obowiązujących przepisach jest to jednak nierealne. Musimy wyrąbać takie ścieżki, autostrady zmierzające do tego, żeby można było tutaj coś zrobić - powiedział.

Premier poinformował, że minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka zaproponowała w tym celu zmiany prawne. Pierwszą z nich - jak mówił - ma być ustawa o polityce rozwoju, która w sierpniu zostanie przyjęta przez rząd.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, ważniejszą zmianą, która może spowodować kontrowersje, jest propozycja minister, by środki unijne były umieszczone w budżecie jako oddzielny funduszu zarządzany przez resort rozwoju regionalnego. To jest posunięcie zupełnie nowe - podkreślił premier.

Poinformował także, że minister przygotowała "czarny spis" instytucji państwowych, które mają niską zdolność do wykorzystania środków unijnych. Są wśród nich - wymienił - m.in. dwa ministerstwa: transportu i środowiska, koleje państwowe, Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Fundusz Współpracy, Agencja Rozwoju Przemysłu. To jest ostrzeżenie dla tych instytucji, a szczególnie dla ich szefów - powiedział premier.

Główne zadanie dla min. Leppera - walka ze skutkami suszy

Głównym zadaniem Ministerstwa Rolnictwa jest realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - powiedział premier Jarosław Kaczyński.

Ponadto do zadań tego resortu premier zaliczył walkę ze skutkami suszy, rozwiązanie kwestii paliw rolniczych, biopaliw i ubezpieczeń rolniczych. To zostaje w tej chwili ujęte jako główne zadania ministerstwa pana premiera Leppera- powiedział Jarosław Kaczyński.

Mówiąc o priorytetach resortu środowiska premier stwierdził, że przed szefostwem tego resortu postawione zostało "proste i jednocześnie trudne zadanie: chronić środowisko w ten sposób, żeby nie przeszkadzać inwestycjom".

To oznacza - dodał premier - uporządkowanie spraw z programem Natura 2000. Natura 2000 ma pomóc w zachowaniu i ochronie najcenniejszych gatunków flory i fauny Europy w naturalnym zasięgu ich występowania. Do wyznaczania granic obszaru ochrony zobowiązuje Polskę Traktat Akcesyjny.

Premier zapowiedział raport o stanie polskiego sportu

Dalsze kontrolowanie związków sportowych i opracowanie na tej podstawie raportu na temat stanu polskiego sportu - to jedno z głównych zadań stojących przed ministrem sportu Tomaszem Lipcem.

Dotąd skontrolowano 14 związków i w wielu jest niedobrze - powiedział premier Jarosław Kaczyński. Wnioski z tej kontroli miałyby zostać przedstawione w raporcie w 2007 r.

Polska - jak zapowiedział premier - będzie starać się o organizację wielkich imprez sportowych - Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, czy Mistrzostwa Świata w siatkówce kobiet.

Ponadto, według planów rządowych, w miejsce warszawskiego stadionu X-lecia w przyszłości powstać ma Narodowe Centrum Sportu. Jak tłumaczył Kaczyński, rząd będzie musiał pozyskać dodatkowe fundusze na ten cel - jednym ze źródeł tych środków mógłby być Totalizator Sportowy.

Obiecałem także ministrowi Lipcowi załatwienie w budżecie dodatkowych 20 mln złotych na przygotowania do Olimpiady w Pekinie w 2008 r. i Olimpiady dla niepełnosprawnych w Vancouver 2010 - dodał premier.

Zadania dla Ministerstwa Zdrowia

Zwiększenie nadzoru nad Narodowym Funduszem Zdrowia oraz kontynuowanie dialogu społecznego ze środowiskami medycznymi - to, według premiera Jarosława Kaczyńskiego, jedne z najważniejszych zadań dla ministerstwa zdrowia.

Premier zwrócił uwagę, że NFZ zmienia swój statut i obecnie szefa Funduszu "będzie można powołać na zasadzie arbitralnej decyzji premiera, w konsultacji z ministrem zdrowia".

Nadzór ministra nad NFZ zwiększa się i stąd większa odpowiedzialność ministra za to co się dzieje jeśli chodzi o zakupy leków - mówił premier. Zdaniem Kaczyńskiego, przy zakupach leków potrzebna jest "wielka uwaga", m.in. ze względu na "naciski lobbystyczne".

Ważnym zadaniem ministra zdrowia Zbigniewa Religi jest także kontynuowanie dialogu społecznego ze środowiskiem medycznym. Bez dobrze przeprowadzonego dialogu społecznego nie jesteśmy w stanie uporządkować i ustabilizować sytuacji w służbie zdrowia - ocenił Jarosław Kaczyński.

Jako przykład premier wymienił porozumienia z lekarzami. Jak zauważył szef rządu, lekarze stawiają dość wygórowane żądania i chcą "zaczynać od dwóch przeciętnych płac". Jednak, zaznaczył, "na to środków nie ma". Siła wyższa. Nie jesteśmy teraz w stanie takich środków zdobyć - dodał premier.

"Będzie dobrze"

Według Jarosława Kaczyńskiego, jeśli zrealizowane zostaną zadania postawione obecnie przed ministerstwami - o których mówił na konferencji prasowej - to za kilka lat Polska "będzie innym i lepszym niż dziś krajem".

Czy to będzie można nazwać IV Rzeczpospolitą jest kwestią oceny. Ale naprawdę będzie to zupełnie inny kraj zarówno jeśli chodzi o możliwości obywateli i to, jak będzie widziany przez nas, a także - co też ma pewne znaczenie szczególnie u Polaków, którzy bardzo lubią oceny innych i (lubią) patrzeć w cudze lustra - jak będzie odbierany przez innych - powiedział premier.

Problem - ocenił Jarosław Kaczyński - polega na tym, czy rząd zdoła utrzymać większość parlamentarną, a także na tym, czy otrzyma wsparcie z różnych środowisk

Nie ukrywam, że liczę na pewną ewolucję postawy także państwa, to znaczy mediów, pod tym względem - czy otrzymamy pewne poparcie ze strony mediów. To jest ważne dla naszej pracy i dla naszego odbioru zewnętrznego - podkreślił premier.

Nie będzie zmian w rządzie

Zmian w rządzie w tej chwili nie planuję - poinformował premier Jarosław Kaczyński. Zaznaczył jednak, że "mogą one mieć miejsce, jeżeli ktoś nie będzie wykonywał zadań rządu", które w piątek przedstawił premier.

Jeżeli ktoś nie będzie chciał czy potrafił tego robić, to oczywiście będzie tracił swoje miejsce - powiedział Jarosław Kaczyński.

W jego ocenie, zmiany są łatwiejsze w przypadku członków rządu wprowadzonych przez PiS, a nieco trudniejsze w wypadku koalicjantów. Ale zasada obowiązuje wszystkich - podkreślił premier.

d3657v8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3657v8
Więcej tematów