ŚwiatResort obrony Korei Południowej dementuje. "Phenian nie szykuje się do próby atomowej"

Resort obrony Korei Południowej dementuje. "Phenian nie szykuje się do próby atomowej"

Nie wygląda na to, by Korea Płn. przygotowywała się do
przeprowadzenia czwartej próby atomowej w bliskiej przyszłości - oświadczyło
ministerstwo obrony Korei Płd., dementując wcześniejsze doniesienia resortu ds. zjednoczenia narodowego.

Resort obrony Korei Południowej dementuje. "Phenian nie szykuje się do próby atomowej"
Źródło zdjęć: © AP | Ng Han Guan, File

- Nie stwierdziliśmy aktywności, która świadczyłaby o tym, że (Phenian) zamierza przeprowadzić próbę nuklearną - podkreślił rzecznik ministerstwa obrony. Korea Płn. przeprowadziła próby jądrowe w latach 2006 i 2009 oraz w lutym 2013 roku.

Południowokoreański minister ds. zjednoczenia narodowego Ju Kil Dze powiedział wcześniej w parlamencie, że na terenie głównego poligonu atomowego w Korei Płn. zaobserwowano oznaki zwiększonej aktywności, co może oznaczać, że kraj ten przygotowuje kolejną próbę atomową. Po dementi resortu obrony Ju powiedział, że przejęzyczył się i nie przypomina sobie tej wypowiedzi, choć została zarejestrowana przez kamery.

Jeszcze przed ministrem ds. zjednoczenia narodowego informację o przygotowaniach Phenianu do kolejnej próby atomowej przekazał południowokoreański dziennik "Dzung-ang Ilbo", z powołaniem na wysokiego rangą przedstawiciela rządu w Seulu.

- W ostatnim czasie mamy do czynienia z intensywnym przemieszczaniem się ludzi i pojazdów przy południowym tunelu (na poligonie atomowym) Punggye-ri - mówił rozmówca gazety. Podobne czynności zaobserwowano tam przed dokonaną 12 lutego trzecią próbą nuklearną Phenianu - dodał. Według tego źródła nie jest jasne, czy ruchy na poligonie mają na celu zmylenie amerykańskiego wywiadu, by w ten sposób zwiększyć polityczny nacisk na Waszyngton i Seul.

W następstwie lutowego testu atomowego Rada Bezpieczeństwa ONZ rozszerzyła międzynarodowe sankcje wobec Korei Północnej. W reakcji Phenian ogłosił, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Zagroził także rakietowym uderzeniem nuklearnym na Stany Zjednoczone.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)