Renowacja ołtarza w kościele Bożego Ciała trwała cztery lata
W kościele Bożego Ciała w Krakowie znajduje się jeden z największych ołtarzy w Polsce. Przez ostatnie cztery lata trwały prace renowacyjne, dzięki którym ołtarz odzyskał dawny blask. Dziś już można podziwiać efekty.
Kościół Bożego Ciała znajduje się na krakowskim Kazimierzu, został ufundowany przed 1341 rokiem przez króla Kazimierza Wielkiego. Świątynia jest w trakcie renowacji, która trwa już od ok. 15 lat. To tu znajduje się jeden z najlepiej zachowanych ołtarzy z XVII wieku. Powstał już w 1637 roku, a za jego twórcę uznawany jest rzeźbiarz Baltazar Kuncz.
Ołtarz jest wysoki na ok. 22 metry, a szeroki na 10 metrów - musi robić ogromne wrażenie na osobie, która staje tuż przed nim. Ale nie tylko rozmiar mówi o wielkości tego ołtarza - jest bogato zdobiony, a niektóre elementy i ich wartość zostały dostrzeżone dopiero po demontażu.
Na barokowym ołtarzu bowiem znajdują się nie tylko rzeźby (np. Jana Chrzciciela), ale też malowidła. Są to arcydzieła Włocha Tomasza Dolabelli’ego - obraz główny "Narodzenie Chrystusa" oraz umieszczony w zwieńczeniu obraz "Zdjęcie z Krzyża".
- Remont był konieczny. Poprawiony został stan techniczny, wszystko jest teraz oczyszczone, odrestaurowane i zabezpieczone przed działaniami np. korników. Ołtarz jest bogato zdobiony złotem, został w kilku miejscach na nowo pozłocony - mówi w rozmowie z WP.PL proboszcz parafii Bożego Ciała ks. Piotr Walczak.
Renowacja kosztowała 4,5 mln zł, z czego 4 mln zł pochodzą z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Uroczyste poświęcenie Ołtarza Głównego i nowego tabernakulum odbędzie 8 listopada podczas mszy św. o godz. 17:00. Będzie jej przewodniczyć metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.