PolskaRenata Skawińska jako pierwsza kobieta w historii kieruje Centralnym Biurem Śledczym Policji

Renata Skawińska jako pierwsza kobieta w historii kieruje Centralnym Biurem Śledczym Policji

• Renata Skawińska stoi na czele Centralnego Biura Śledczego Policji
• To pierwsza kobieta w historii policji na tym stanowisku
• - Kobieta w policji nie może mieć kompleksów - uważa Skawińska
• Najważniejszym celem jest dokończenie reformy CBŚP
• Skawińska chce podwyżek oraz włączenia Biura Operacji Antyterrorystycznych
• CBŚP od kiedy istnieje rozbiło 2,3 tys. grup przestępczych, za kratki trafiło 58 tys. podejrzanych

Renata Skawińska jako pierwsza kobieta w historii kieruje Centralnym Biurem Śledczym Policji
Źródło zdjęć: © Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

- Kobieta w policji nie może mieć kompleksów - powiedziała TVN24 szefowa "polskiego FBI" Renata Skawińska. Jako pierwsza kobieta w historii kieruje Centralnym Biurem Śledczym Policji.

CBŚP to 964 funkcjonariuszy pracujących we wszystkich województwach. Ich zadaniem jest zwalczanie mafijnej przestępczości: kryminalnej, gospodarczej i narkotykowej.

Przez dziesięć lat istnienia, funkcjonariusze z tej jednostki rozbili ponad 2300 grup przestępczych. Do aresztu trafiło około 58 tys. podejrzanych. - Nie zabraknie mi determinacji, gdy trafimy na sprawę związaną z politykiem bądź zawrotnymi sumami, które na nielegalnej działalności tracił budżet państwa - mówi Skawińska.

Przez ostatnie pięć lat pracowała w CBŚP w Poznaniu, Warszawie i Katowicach i ponownie w stolicy. O od początku zajmuje się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. - To były czasy, gdy w policji było mało kobiet. Jeżeli już to jedna, dwie na całe wydziały. Uczestniczyłam więc w wielu zatrzymaniach, zaczynając od gabinetów prezesów na agencjach towarzyskich kończąc - powiedziała.

- Bywały chwile, gdy człowiek czuł się nieswojo. Ale też zdołałam przywyknąć do sytuacji, gdy na ulicy mijam osobę, którą zamykałam - wyjaśnia.

Skawińska zapowiada zmiany w CBŚP. Zatrzymać odejścia funkcjonariuszy

Najważniejszym celem przed Skawińską jest dokończenie reformy CBŚP, która zatrzymała się w pół kroku. - Sytuacja jest niekorzystna, przestaliśmy oferować lepsze zarobki niż w komendach wojewódzkich, a w stolicy nawet niż w komendach rejonowych. Trudno zatrzymać najlepszych ludzi i to będziemy się starali zmienić - zapewnia.

Atmosfera w CBŚP jest nieciekawa, a służby odchodzą najlepsi. Podkupują ich CBA i ABW, które właśnie dostały fundusze na podwyżki dla swoich pracowników, a właśnie te służby podkupują najzdolniejszych policjantów z CBŚP.

Dyrektor Skawińska przyznaje, że jednym z pomysłów jest włączenie do CBŚP Biura Operacji Antyterrorystycznych. To 200 funkcjonariuszy doskonale wyćwiczonych, wyposażonych w sprzęt do odbijania zakładników i walki z terrorystami. - U nas braliby udział w zatrzymaniach najgroźniejszych przestępców, odbijaniu uprowadzonych, chronieniu świadków koronnych czy zabezpieczaniu naszych agentów, prowadzących operacje specjalne - wyjaśnia Skawińska.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (127)