Trwa ładowanie...

Religia w szkołach do zmiany we Wrocławiu. Kuria czeka na wniosek

Radni Nowoczesnej z Wrocławia chcą, aby prezydent Jacek Sutryk zmniejszył liczbę godzin religii w samorządowych szkołach. Wnioski tej sprawie do biskupa muszą złożyć dyrektorzy poszczególnych placówek. Kuria zapowiada, że jest gotowa do rozmów.

Religia w szkołach do zmiany we Wrocławiu. Kuria czeka na wniosekŹródło: East News, fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
dxwxkip
dxwxkip

- Na skutek reformy edukacji dzieci bardzo często muszą chodzić na dwie zmiany do szkoły. Uważamy, że pierwszeństwo przy układaniu planu zajęć powinny mieć zajęcia obowiązkowe, potem wyrównawcze, a na końcu nieobowiązkowe, takie jak religia i etyka - wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" Jolanta Niezgodzka, radna Nowoczesnej ze stolicy Dolnego Śląska.

Stąd wniosek, aby - w momencie, gdy naukę w szkołach średnich rozpoczną dwa roczniki (absolwenci gimnazjów i przywróconych 8. klas) - zmniejszyć liczbę godzin katechezy z dwóch do jednej. Dodatkowo, radni uważają, że te zajęcia powinny zostać przesunięte na pierwszą albo ostatnią lekcję.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk już zapowiedział, że takie rozwiązanie jest gotowy zaakceptować. Jak wylicza gazetawroclawska.pl, wskutek reformy w roku szkolnym 2019/2020 we wrocławskich liceach i technikach będzie ponad 6,8 tys. uczniów, czyli niemal dwa razy więcej niż wcześniej.

Samorządowcy Nowoczesnej ostrzegają, że może zabraknąć sal w szkołach, a zajęcia będą trwały do późnego popołudnia. Aby zmniejszyć liczbę godzin zajęć z religii, konieczna jest zgoda arcybiskupa. Wnioski w tej sprawie muszą złożyć dyrekcje poszczególnych szkół.

Kuria: potraktujemy sprawy indywidualnie

Do Archidiecezji Wrocławskiej żaden dokument jeszcze nie trafił. Ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy kurii zapowiada, że każdy przypadek strona kościelna będzie rozpatrywać indywidualnie.

dxwxkip

Ks. Kowalski zaznacza, że zna szkoły we Wrocławiu, w których nie będzie problemu ze znacznym wzrostem liczby uczniów i dlatego, rozwiązanie proponowane przez Nowoczesną nie powinno być wprowadzane odgórnie w całym mieście.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Michał Kamiński po konwencji PiS: porażka zajrzała im w oczy

dxwxkip
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxwxkip
Więcej tematów