Trwa ładowanie...
d1cjrla
d1cjrla

Religia rządzi w warszawskich szkołach

Religia katolicka w ub. roku szkolnym była nauczana w 59% stołecznych przedszkoli, we wszystkich publicznych szkołach podstawowych i gimnazjach. Lekcje etyki organizowane były w 155 szkołach - poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1cjrla

Podczas posiedzenia Rady Warszawy Gronkiewicz-Waltz przedstawiła informację dotyczącą nauczania religii i etyki w stołecznych szkołach. Podkreśliła, że nauczanie religii lub etyki nie jest zależne od samorządu, a wynika z przepisów uchwalonych na szczeblu centralnym. Jak powiedziała, zainteresowanie rodziców i uczniów nauczaniem etyki w Warszawie stale rośnie: w roku 2007/08 zajęcia takie prowadzono w 83 szkołach, rok później w 90, a w minionym w 114 prowadzonych przez miasto i 41 niepublicznych.

Prezydent zaznaczyła, że na wniosek władz zwierzchnich kościołów i związków wyznaniowych w stolicy utworzono 25 punktów katechetycznych innych wyznań, w których uczy się 1,4 tys. dzieci i młodzieży.

W warszawskich przedszkolach i szkołach prowadzona jest nauka 14 wyznań, m.in. Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Kościoła Zielonoświątkowego, islamskiego, kilku wyznań ewangelickich.

d1cjrla

W roku szkolnym 2009/10 religia nauczana była w 100% stołecznych szkół podstawowych i gimnazjów, w 94% liceów ogólnokształcących, 88% techników, 70% szkół zawodowych, 44% przedszkoli specjalnych, 78% szkół podstawowych specjalnych i 95% specjalnych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Etyka nauczana była w 10% szkół podstawowych, 27% gimnazjów, 46% liceów, 27% liceów profilowanych, 31% techników, 5% szkół zawodowych i 10% gimnazjów specjalnych. Według danych MEN, lekcje etyki organizowane były w 887 szkołach w całej Polsce.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że w 13 z 27 krajów UE nauczanie religii jest obowiązkowe, ale uczęszczanie na zajęcia nie jest przymusowe. Natomiast w ośmiu nauczanie religii jest dobrowolne, alternatywnie z etyką. Podała przykład Grecji, gdzie prawosławie jest religią państwową, jej nauczanie odbywa się w szkole podstawowej i średniej przez 9 lat, a ocena jest wystawiana na świadectwie. W Danii ustawa o szkolnictwie nakazuje, aby nauczanie religii luterańskiej było obowiązkowe i traktowane na równi z innymi przedmiotami. W Wielkiej Brytanii zaś w szkołach publicznych istnieje obowiązek codziennej porannej modlitwy i prowadzenia zajęć z religii chrześcijańskiej w uzgodnieniu z Kościołem Anglikańskim.

Prezydent podkreślała, że także w Hiszpanii, którą polska lewica podaje za wzór rozdziału Kościoła od państwa, religia katolicka nauczana jest w 75% szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz 83% szkół podstawowych.

d1cjrla

Podziel się opinią

Share

d1cjrla

d1cjrla
Więcej tematów