Trwa ładowanie...
07-11-2008 12:10

"Relacje Polski z USA wchodzą na nowy poziom"

- Porozumienie w sprawie instalacji elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej odpowiada interesom Polski - przekonywał w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski, przedstawiając informację rządu na temat umieszczenia w Redzikowie systemu obrony przeciwrakietowej. Dodał, że zawarcie umowy w tej sprawie wnosi stosunki między Polską a USA na nowy poziom. Klub Lewicy złożył wniosek o odrzucenie informacji.

"Relacje Polski z USA wchodzą na nowy poziom"Źródło: PAP
ded2ilo
ded2ilo

- Mam nadzieję, że nie trzeba nikogo na tej sali przekonywać, że mocniejsze związanie USA z tą częścią Europy sprzyja stabilności i bezpieczeństwu całej przestrzeni euroatlantyckiej" - powiedział w Sejmie Radosław Sikorski.

Minister zaznaczył jednak, że rząd zawierając umowę z USA stawia sobie za cel zagwarantowanie dla Polski jak największych korzyści długoterminowych. W tym kontekście wymienił porozumienie w sprawie stacjonowania w Polsce baterii rakiet Patriot oraz prowadzone rozmowy dotyczące wsparcia USA dla modernizacji polskich sił zbrojnych.

Dodał, że trwają prace nad porozumieniem o współpracy naukowo-technicznej, gospodarczej i przemysłowej w związku z umieszczeniem w Polsce bazy tarczy antyrakietowej. Zdaniem Sikorskiego umowa ma umożliwić dostęp polskich przedsiębiorstw do najnowocześniejszych technologii.

Sikorski przypomniał, że toczą się negocjacje w sprawie porozumień dotyczących zasad użytkowania terenu otaczającego bazę i współpracy wywiadowczej. Konieczne jest też, jak mówił, uzgodnienie procedur dostępu do bazy, danych systemu i planów jego użycia do obrony Polski i NATO.

ded2ilo

W opinii rządu procedura ratyfikacyjna umowy o bazie tarczy antyrakietowej powinna być uzależniona od zawarcia umowy SOFA (ang. Status of Forces Agreement) o statusie sił amerykańskich na terytorium Polski.

"Tarcza nie jest wymierzona w Rosję"

Sikorski oświadczył, że Polska konsekwentnie odrzuca twierdzenia, jakoby instalacje miały być wymierzone w Rosję. - W żadnym stopniu nie naruszają one bezpieczeństwa naszego sąsiada, gdyż posiadają jedynie defensywny i ograniczony charakter - podkreślił szef MSZ.

Jego zdaniem rosyjska zapowiedź rozmieszczenia w obwodzie kaliningradzkim rakiet taktycznych potwierdza potrzebę wzmocnienia polskiej obrony powietrznej m.in. przez umieszczenie w naszym kraju baterii obrony powietrznej krótkiego zasięgu Patriot.

Dodał, że toczy się dialog i Polska przedłoży Rosji wstępne pisemne propozycje "środków budowy przejrzystości i zaufania" związanych z bazą. Przypomniał, że w kwestii rozmów z Moskwą Polska pozostaje w kontakcie ze Stanami Zjednoczonymi i z Czechami, gdzie ma stanąć radar europejskiej części systemu.

ded2ilo

"Rząd Tusk przypisuje sobie nie swoje sukcesy"

Były minister obrony Aleksander Szczygło (PiS) ocenił, że umowa z USA zwiększy bezpieczeństwo Polski. Według niego osiągnięte przez obecny rząd porozumienie to zasługa poprzedników z PiS. - Rząd Donalda Tuska faktycznie wstrzymuje negocjacje, a jednocześnie przypisuje sobie nie swoje sukcesy - zauważył.

Według Szczygły odwlekanie negocjacji sprawiło, że amerykański Kongres obniżył przyszłoroczny budżet tarczy. Jego zdaniem rząd zwleka także z wprowadzeniem w życie deklaracji o współpracy polityczno-wojskowej. Szczygło wyraził przekonanie, że Amerykanie nie wydawaliby na tarczę miliardów dolarów, gdyby zagrożenie ze strony innych państw nie było realne. "Zapytajmy Polaków, czy chcą tarczy"

Szef SLD Grzegorz Napieralski złożył w imieniu klubu Lewicy wniosek o odrzucenie informacji. Zaapelował też o referendum w sprawie tarczy. - Dlaczego nie chcecie rzetelnej debaty? Dlaczego nie wyjdziemy z pytaniem do Polaków i nie zapytamy, czy chcą tego? - mówił Napieralski.

ded2ilo

- Dlaczego mamy budować coś, co nie gwarantuje naszego bezpieczeństwa? Dlaczego mamy narażać swoje bezpieczeństwo? - przemawiał Napieralski.

Przekonywał, że Lewica opowiada się za strategicznym sojuszem z USA, ale - zaznaczył - nie może być to "sojusz na pięści". Zbrojenia - stwierdził Napieralski - "prowadzą do konfliktów, do śmierci".

Wystąpienie Sikorskiego uznał za nielogiczne. - Z jednej strony pan mówi, że te rakiety, które tu będą zainstalowane, nie są przeciwko Rosji, ale dalej pan mówi, że Rosja przesuwa swoje wojska, że broń strategiczna Rosji jest już inaczej wycelowana - mówił.

Zdaniem Napieralskiego szef MSZ "nie zauważył", że amerykański prezydent elekt zapowiedział inne niż obrona przeciwrakietowa kosztowne przedsięwzięcia - reformę służby zdrowia i systemu szkolnictwa.

ded2ilo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ded2ilo
Więcej tematów