Trwa ładowanie...
d3kq70n
d3kq70n
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
służba

Rektorzy AM: służbie zdrowia grozi paraliż

Sytuacja w krajowym systemie ochrony
zdrowia, grożąca w każdej chwili jego paraliżem, a nawet
całkowitą zapaścią, budzi najwyższe zaniepokojenie rektorów
wyższych uczelni medycznych Polski - głosi stanowisko
Konferencji Rektorów Uczelni Medycznych.
W poniedziałek przewodniczący Konferencji, rektor AM w Lublinie
prof. Maciej Latalski skierował to stanowisko na ręce premiera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3kq70n

Rektorzy zwracają uwagę na złą sytuację szpitali klinicznych. "Pragniemy z całą stanowczością podkreślić, że dalsze trwanie stanu destabilizacji finansowej zagraża egzystencji szpitali klinicznych, utrudnia coraz bardziej kształcenie przyszłych kadr medycznych, może ponadto w najbliższym czasie spowodować wybuch społecznego niepokoju" - napisali w stanowisku.

Rektorzy uważają, że szpitale kliniczne, które zatrudniają najlepszą kadrę i zajmują się najtrudniejszymi przypadkami chorób wymagającymi najdroższego leczenia, powinny być lepiej finansowane. Uchwalona niedawno ustawa o Narodowym Funduszu Zdrowia, która tak samo traktuje wszystkie jednostki służby zdrowia, postawiła je w trudnej sytuacji.

Ich zdaniem, nowelizacja "czyni je ubogimi krewnymi finansów publicznych, podmiotami żebrzącymi o jałmużnę w obliczu widma rychłego bankructwa".

d3kq70n

Rektorzy wskazują na pogłębiające się zadłużenie szpitali klinicznych, niepłacenie im za wykonane świadczenia zdrowotne ponad limity wynikające z kontraktów oraz handel ich długami.

W tej sytuacji rektorzy domagają się ustalenia dla szpitali klinicznych odrębnej, wyższej stawki za udzielane świadczenia zdrowotne, wyodrębnienia w NFZ środków przeznaczonych na finansowanie procedur innowacyjnych w szpitalach klinicznych, częściowego finansowania szpitali klinicznych z budżetu państwa oraz udziału państwowych uczelni medycznych w tworzeniu planów zdrowotnych.

Postulują też usprawnienia w kształceniu kadr medycznych m.in. zwiększenie dostępności bezpłatnych obowiązkowych kursów specjalizacyjnych dla lekarzy i zapewnienie uczelniom medycznym pieniędzy na kształcenie na poziomie licencjackim.(iza)

d3kq70n

Podziel się opinią

Share

d3kq70n

d3kq70n
Więcej tematów