PolskaRektor UJ chce poczekać z przesłaniem oświadczeń lustracyjnych

Rektor UJ chce poczekać z przesłaniem oświadczeń lustracyjnych

Rektor UJ prof. Karol Musioł chce poczekać z
przesłaniem do IPN oświadczeń lustracyjnych złożonych przez
pracowników uczelni do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w
sprawie ustawy lustracyjnej- wynika ze stanowiska przekazanego mediom.

Komunikat w tej sprawie został zamieszczony także na stronie internetowej UJ.

Rektor Musioł podkreślił, że "proces lustracyjny w Uniwersytecie Jagiellońskim przebiega zgodnie z prawem" i procedurą przyjętą na uczelni i wszelkie terminy zawarte w tej procedurze nadal obowiązują.

Jednak - jak zaznaczył jego "intencją" jest "aby przed przesłaniem z UJ dokumentów lustracyjnych do IPN (ustawa nakłada obowiązek, aby uczynić to +niezwłocznie+ po 15 maja), na temat samej ustawy i jej zgodności z Konstytucja RP, wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny"

"Jeśli takie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie zostanie podjęte przed 15 maja, to intencją rektora UJ jest poczekanie z przesłaniem dokumentów lustracyjnych do IPN, na taką decyzję" - napisał prof. Musioł w oświadczeniu.

Rektor UJ wyjaśnił, że kieruje się przekonaniem, iż interpretacja słowa "niezwłocznie" nie jest jednoznaczna. Termin "niezwłocznie" może być - jak napisano w oświadczeniu - interpretowany jako, "że nie ma wyraźnego powodu, aby tego nie zrobić".

Zdaniem prof. Musioła taki powód w tej konkretnej sytuacji istnieje i jest to orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, na które "warto poczekać". Rektor dodał, że orzeczenie to "może, choć nie musi, zmienić dalszy ciąg postępowania lustracyjnego" i zapewnił, że w UJ prawo będzie przestrzegane.

Obowiązkowi lustracyjnemu na Uniwersytecie Jagiellońskim podlega około 2 tys. osób z ponad 6,5 tys. pracowników.

Od 15 marca, czyli od dnia wejścia w życie ustawy lustracyjnej, przez dwa tygodnie sekretariaty różnych szczebli - wydziałów i instytutów UJ - mają przekazywać pracownikom zawiadomienia o obowiązku lustracyjnym. Później wszystkim tym, którzy nie odebrali zawiadomienia w sekretariacie zostanie ono przesłane listem poleconym na adres domowy. Oświadczenia będzie można doręczyć osobiście do działu kadr uczelni lub przesłać listem poleconym.

Według określonej kilka dni temu procedury postępowania na UJ przekazanie oświadczeń lustracyjnych pracowników UJ do IPN miało się odbyć po 15 maja "po uzgodnieniu terminów z IPN". Teraz władze uczelni chcą poczekać na decyzję TK.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)