PolskaRektor Papieskiej Akademii Teologicznej o aborcji i zagrożeniach dla rodzin

Rektor Papieskiej Akademii Teologicznej o aborcji i zagrożeniach dla rodzin

Aborcja, to zabijanie nie narodzonych, co
samo w sobie jest zbrodnią - napisał rektor Papieskiej Akademii
Teologicznej w Krakowie ks. prof. Jan Dyduch w liście do
wiernych odczytanym we wszystkich parafiach
Archidiecezji Krakowskiej.

Wśród zagrożeń dla rodziny wymienił też rozwody, eutanazję, manipulacje genetyczne, legalizację związków homoseksualnych, pijaństwo i narkomanię.

Rektor PAT przypomniał, że Święta Bożego Narodzenia nierozerwalnie są związane z rodziną.

"Współcześnie Kościół wykazuje niezwykłą troskę o rodzinę, zwłaszcza obecnie gdy uderza w nią wiele poważnych zagrożeń, takich jak rozwody, aborcja, eutanazja, manipulacje genetyczne, legalizacja związków homoseksualnych, pijaństwo i narkomania" - napisał do wiernych ks. Dyduch.

"Wszystko to sprawia, że wiele rodzin przeżywa poważny kryzys. Wiele z nich to rodziny rozbite czy też dotkliwie zranione, co skutkuje wielką liczbą dzieci niczyich i nieszczęśliwych" - dodał.

Rektor PAT "z wielkim ubolewaniem" stwierdził, że są w Polsce ludzie, którzy opowiadają się za aborcją i chcą wprowadzić ustawę rozszerzającą dopuszczanie aborcji. Przypomniał, że pod koniec listopada podczas Konferencji Episkopatu zwrócili na to uwagę polscy biskupi, którzy domagają się wycofania z Sejmu projektu wspomnianej ustawy.

"Z prawdziwą radością i aprobatą trzeba stwierdzić, że ogromna liczba rodzin mężnie opiera się wymienionym i innym zagrożeniom, a naśladując Święta Rodzinę nazaretańską, chwalebnie wypełnia swoje zadania" - podkreślił Dyduch.

Rektor Papieskiej Akademii Teologicznej zaapelował też do wiernych o wsparcie finansowe uczelni, która "nauczając i wychowując, chce służyć człowiekowi, rodzinie i naszej Ojczyźnie".

Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie ma trzy wydziały: teologiczny, filozoficzny oraz historii Kościoła. Na uczelni kształci się prawie 3 tys. studentów, z czego 350 na pierwszym roku.

Obecny rok to dla PAT 23. rok akademicki, a dla jej Wydziału Teologicznego, który do roku 1954 był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, 608. rok istnienia. W 1954 r. władze PRL usunęły Wydział Teologiczny z UJ. Dopiero w 1981 r. dzięki staraniom Jana Pawła II w Krakowie powstała Papieska Akademia Teologiczna.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)