ŚwiatRekordowo ciepły styczeń w Europie

Rekordowo ciepły styczeń w Europie


W wielu europejskich krajach tegoroczny styczeń okazał się najcieplejszy od czasu systematycznych pomiarów - podały biura meteorologiczne. Ciepła pogoda spowodowała, że w styczniu w Holandii zakwitły żonkile, a na Węgrzech paliły się trawy.

Rekordowo ciepły styczeń w Europie
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Doniesienia o niezwykle ciepłym styczniu zbiegają się ze spotkaniem naukowców i rządowych ekspertów w Paryżu, którzy w piątek mają przedstawić raport ONZ o zmianach klimatu, powodowanych od 50 lat głównie przez spalanie paliw kopalnych. Raport, jak się oczekuje, będzie prognozować podniesienie się temperatur w XXI wieku, co wiąże się z liczniejszymi powodziami, potężniejszymi burzami, suszami i podniesieniem się poziomu morza o około pół metra.

W Holandii temperatury w styczniu były najwyższe dla tego miesiąca od czasu pierwszych pomiarów z 1706 roku - podał królewski instytut meteorologiczny KNMI. Średnia temperatura wyniosła w Holandii 7,1 stopnia Celsjusza - o 2,8 stopnia więcej niż zwykle. Dlatego o ponad miesiąc wcześniej, na polach położonych na południowy zachód od Amsterdamu, zakwitły żonkile.

W Szwajcarii, gdzie w wielu kurortach narciarskich śniegu brakowało aż do zeszłotygodniowych obfitych opadów, według MeteoSwiss styczeń w miastach okazał się rekordowo ciepły (np. w Zurychu 4,8 st.C, poprzednio 3,5 st. C) od czasu systematycznych obserwacji pogody.

Rekordowo ciepły był pierwszy miesiąc roku także na Węgrzech, gdzie wysokie temperatury i brak deszczu spowodowały pożary traw we wschodnich i południowo-wschodnich rejonach kraju.

Również w wielu częściach Austrii odnotowano rekordowe temperatury średnie.

W Niemczech biuro meteorologiczne poinformowało, że średnia temperatura stycznia wyniosła 4,6 stopnia Celsjusza - o około pięć stopni więcej niż średnie temperatury tego miesiąca z wielu lat. Razem ze styczniem 1975 roku, tegoroczny należy do rekordowo ciepłych od czasu zapoczątkowania tam w 1901 roku systematycznych pomiarów.

W Wielkiej Brytanii, gdzie w środkowej Anglii normalnie o tej porze roku maksymalna temperatura to 6-7 stopni, styczeń okaże się prawdopodobnie drugim, po styczniu 1916 roku, rekordowo ciepłym w historii pomiarów. Tegoroczne temperatury były dwukrotnie wyższe od zwykłych - podała rzeczniczka brytyjskiego biura meteorologicznego.

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej rok 2006 był szóstym z rekordowo ciepłych lat od początku pomiarów. Zaś wszystkie z 10 najcieplejszych lat nastąpiły po 1994 roku.

Niektórzy meteorolodzy przewidują, że rok 2007 będzie rekordowo ciepły ze względu na nagromadzenie się w atmosferze Ziemi dwutlenku węgla i wpływu anomalii pogodowej El Ninio.

Biura meteorologiczne w całej Europie nie są jednak skore do orzekania na podstawie temperatur z jednego tylko miesiąca, że wysokie temperatury w styczniu 2007 są wynikiem globalnego ocieplania się klimatu.

Scenariusze klimatyczne opracowane w KNMI przewidują w dziesięcioleciach do 2050 roku pogodę coraz bardziej ekstremalną, z falami upałów i burzami w Holandii i Europie północnej.

Wcześniej w styczniu br. huraganowe wiatry przetoczyły się przez Europę od Wielkiej Brytanii poprzez Holandię, Niemcy i Polskę, zabijając ponad 40 osób.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)