Rekordowa kwesta na Rossę i groby Zasłużonych Wielkopolan
Prawie 37 tys. złotych zebrano
podczas kwesty na największych poznańskich cmentarzach. To
najlepszy wynik w naszej historii, pieniądze zostaną przekazane na
renowacje grobów na wileńskiej Rossie i na Cmentarzu Zasłużonych
Wielkopolan - powiedział ksiądz Edmund Jaworski, proboszcz
jednej z podpoznańskich parafii i pomysłodawca akcji.
Przez cały czwartek kilkadziesiąt osób, w tym prezydent miasta, politycy artyści i sportowcy kwestowali największych poznańskich cmentarzach - Miłostowskim i Junikowskim.
Zbiórka pieniędzy prowadzona jest od siedmiu lat, do tego roku zebrano 180 tys. złotych, za które odrestaurowano na Rossie 5 kaplic grobowych.
Na obu cmentarzach kwesta cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przewinęło się tu kilkaset tysięcy osób, a nasz tegoroczny wynik jest rekordowy - powiedział ksiądz Jaworski.
Za pieniądze zebrane w tym roku planowane jest odrestaurowanie pomnika Antoniego Marcinkowskiego, redaktora i wydawcy "Dziennika Wileńskiego" i "Kuriera Litewskiego". W Poznaniu, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan będzie natomiast ratowany nagrobek rzeźbiarza Władysława Marcinkowskiego.
Cmentarz Misjonarzy na Rossie w Wilnie został założony w 1801 r., a zamknięty w 1967 r. Jest to stara i zabytkowa nekropolia. W skład zespołu cmentarnego wchodzą: Stara Rossa, Nowa Rossa, mauzoleum Matka i Serce Syna (grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej i urna z sercem jej syna Józefa Piłsudskiego)
. Na Rossie spoczywa 26 tys. zmarłych.
Spoczywają tam m.in żołnierze polegli w bojach z 1919, 1920, 1939 i 1944 r., a także znane postaci polskiej historii i kultury, m.in. historyk i profesor Uniwersytetu Wileńskiego Joachim Lelewel, lekarz i ojczym Juliusza Słowackiego August Becu oraz ojciec poety Euzebiusz Słowacki.