Rekonstrukcja rządu. Mateusz Morawiecki przedstawił skład swojego nowego rządu
Po wielu tygodniach burzliwych negocjacji znamy skład nowego rządu. Mateusz Morawiecki przedstawił go w środę. - Mam zaszczyt przedstawić nowy skład rządu - stwierdził premier. - Ta zmiana ma charakter w mniejszym stopniu personalny, w większym strukturalny - zapowiedział.
Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że to m.in. pandemia wpłynęła na potrzebę restrukturyzacji rządu.
Zdaniem Morawieckiego, zmiany przysłużą się wychodzeniu z kryzysu. - Jestem przekonany, że zmiany w rządzie przyczynią się do szybszego wyjścia z kryzysu, szybszego i lepszego poradzenia sobie z kryzysem niż nasi partnerzy w Europie Południowej, nasi bezpośredni sąsiedzi czy w Europie Zachodniej. Bo to jest pewna miara, którą każdy będzie się posługiwał i nas w ten sposób rozliczał przez 12 lub 24 miesięcy - stwierdził Morawiecki.
Zmiany w rządzie - jak podkreślił premier - mają się także przyczynić do "budowy państwa dobrobytu, to, co obiecaliśmy Polakom". - To jest sedno naszego programu, jednocześnie opierające się o wartości polskie i europejskie - stwierdził Morawiecki.
Rekonstrukcja rządu. Jarosław Kaczyński w rządzie
- Chciałbym potwierdzić udział pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego w rządzie - stwierdził Morawiecki. - Będzie dużym wzmocnieniem naszego rządu - dodał.
Morawiecki wymienił także nazwiska nowych ministrów w rządzie. To Grzegorz Puda, który ma odpowiadać za resort rolnictwa i leśnictwa, Przemysław Czarnek za resort nauki i edukacji oraz Michał Cieślak, który będzie ministrem w Kancelarii Premiera odpowiedzialnym samorządy
Mateusz Morawiecki przedstawił nowych członków rządu. Jest wśród nich Jarosław Kaczyński
- W rządzie pojawia się także ponownie premier Jarosław Gowin, któremu podlegać będzie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii - stwierdził premier.
- Wciąż nieznane jest nazwisko ministra bez teki z ramienia Solidarnej Polski. Poznamy je w najbliższym czasie - zapowiedział Morawiecki.
Morawiecki podziękował też ustępującym ministrom. - Chcę podziękować wszystkim ministrom, którzy odchodzą z rządu. Niektórzy z nich znajdą ponownie rolę w ramach zrekonstruowanego rządu. Ich obecność była ważna dla osiągnięcia sukcesów przez Zjednoczoną Prawicę i w kontekście wyzwań w przyszłości - stwierdził premier.
Oto nowy skład rządu Mateusza Morawieckiego:
Wiceprezes Rady Ministrów - Jarosław Kaczyński
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Sportu - Piotr Gliński
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych - Jacek Sasin
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju i Pracy - Jarosław Gowin
Ministerstwo Infrastruktury - Andrzej Adamczyk
Ministerstwo Leśnictwa i Rolnictwa - Grzegorz Puda
Ministerstwo Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - Mariusz Kamiński
Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Zbigniew Rau
Ministerstwo Środowiska i Klimatu - Michał Kurtyka
Ministerstwo Finansów - Tadeusz Kościński
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - Marlena Maląg
Ministerstwo Zdrowia - Adam Niedzielski
Ministerstwo Edukacji i Nauki - Przemysław Czarnek
Ministerstwo Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w randze ministra-członka Rady Ministrów pozostaną: Michał Dworczyk (jako szef KPRM) i Łukasz Schreiber..Konrad Szymański będzie w KPRM pełnił funkcję ministra ds. UE.
Do KPRM wejdzie również dwóch nowych ministrów: Michał Cieślak (z ramienia Porozumienia) oraz przedstawiciel Solidarnej Polski, którego nazwisko zostanie podane w innym terminie.
Rada Koalicji zaakceptowała skład nowego rządu we wtorek
Skład nowej, "odchudzonej", Rady Ministrów zaakceptowała we wtorek Rada Koalicyjna. To ciało, które powstało na mocy podpisanej w sobotę nowej umowy koalicyjnej PiS, Solidarnej Polski oraz Porozumienia. Składa się ona z kierownictwa PiS oraz 2-3 przedstawicieli każdej z dwóch pozostałych partii koalicyjnych.
W środę przed południem premier rozmawiał na temat zmian w rządzie z prezydentem Andrzejem Dudą.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami mediów w miejsce 20 dotychczasowych ministerstw w rządzie ma ich być 14. O tym, kto przypuszczalnie wejdzie w skład nowej Rady Ministrów informowała wcześniej WP. We wtorek listę nowych ministrów opublikował także onet.pl.
Zgodnie z tymi ustaleniami premierem nadal pozostanie Mateusz Morawiecki. Do rządu jako wicepremier i szef Komitetu ds. Bezpieczeństwa Państwa miał wejść prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Wicepremierem, ministrem kultury i sportu miał zostać Piotr Gliński. Stanowisko wicepremiera i ministra aktywów państwowych miał zachować Jacek Sasin.
Do rządu miał wrócić, obejmując stanowisko wicepremiera i ministra rozwoju i pracy, prezes Porozumienia Jarosław Gowin.
Teki ministerialne mieli objąć:
Ministerstwo Infrastruktury - Andrzej Adamczyk
Ministerstwo Rolnictwa - Grzegorz Puda
Ministerstwo Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - Mariusz Kamiński
Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Zbigniew Rau
Ministerstwo Środowiska i Klimatu - Michał Kurtyka
Ministerstwo Finansów - Tadeusz Kościński
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - Marlena Maląg
Ministerstwo Zdrowia - Adam Niedzielski
Ministerstwo Edukacji i Nauki - Przemysław Czarnek
Ministerstwo Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro
Ministrem, członkiem Rady Ministrów ds. obywatelskich i tożsamości europejskiej miał zostać Michał Woś.