Trwa ładowanie...
d2p6nan

Reiter: poważny kryzys zaufania w Trójkącie Weimarskim

Istnieje poważny kryzys zaufania pomiędzy Polską a Niemcami i Francją - ocenił prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych Janusz Reiter. Wyraził także wątpliwość czy piątkowy szczyt Trójkąta Weimarskiego, w którym wezmą udział prezydenci Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec, wystarczy, aby ten kryzys załagodzić.

d2p6nan
d2p6nan

"Po raz pierwszy ten Trójkąt Weimarski może okazać się figurą geometryczną, polityczną naprawdę przydatną. Dlatego, że po raz pierwszy w Trójkącie Weimarskim jest poważny problem polityczny do rozstrzygnięcia, problem, który ma znaczenie ogólniejsze niż tylko regionalne" - dodał.

Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych ocenił, że w wyniku wojny w Iraku Trójkąt Weimarski został spłaszczony. "Dzisiaj w Trójkącie są tak naprawdę tylko dwa boki tj.: po jednej stronie Polska, po drugiej stronie - Niemcy i Francja. To już jest okoliczność nowa, która nie ułatwia wcale porozumienia" - ocenił.

Zdaniem Reitera w ostatnich miesiącach polska polityka zagraniczna straciła równowagę i obecnie jest czas, aby ją odzyskać. "Dlatego właśnie potrzebny jest Trójkąt. Czy to się uda i czy nasi partnerzy uwierzą, że Polska ma takie zamiary, to ja tego nie wiem" - dodał.

W piątek we Wrocławiu odbędzie się spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta Francji Jacquesa Chiraca i kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera.

d2p6nan

Trójkąt Weimarski to forum konsultacyjne władz Francji, Niemiec i Polski. Pierwsze spotkanie szefów dyplomacji zostało zainicjowane przez ministra RFN Hansa Dietricha Genschera w 1991 roku w Weimarze. Od 1996 r. zaczęli się również konsultować ministrowie obrony. W 1998 r. w Poznaniu doszło do pierwszego szczytu w ramach Trójkąta Weimarskiego z udziałem przywódców trzech państw: Helmuta Kohla, Jacques'a Chiraca i Aleksandra Kwaśniewskiego. (mk)

d2p6nan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6nan
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj