Jak zakończy się wojna w Ukrainie? Polacy nie mają wątpliwości
W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski Polacy wypowiedzieli się na temat najbardziej prawdopodobnego zakończenia wojny w Ukrainie.
Sondaż wyraźnie wskazuje, że Polacy nie wierzą w szybkie i jednoznaczne zakończenie wojny w Ukrainie. Zamrożenie konfliktu bez rozstrzygnięcia wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w oczach większości respondentów, niezależnie od ich preferencji politycznych.
Możliwe scenariusze zakończenia wojny
Zdecydowana większość respondentów (60 proc.) uważa, że wojna zakończy się poprzez zamrożenie konfliktu bez jednoznacznego rozstrzygnięcia. Tylko 22,6 proc. wierzy, że strony konfliktu osiągną pokój w drodze negocjacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potężne kule ognia w Rosji. Nagrania świadków ataku Ukrainy
Optymistyczne scenariusze, takie jak pełne zwycięstwo Ukrainy, wskazało 11,9 proc. respondentów, podczas gdy zaledwie 0,1 proc. uważa, że Rosja całkowicie wygra.
Brak zdania na ten temat zadeklarowało 5,4 proc. ankietowanych.
Wyborcy koalicji rządzącej bardziej optymistyczni
Wśród wyborców koalicji rządzącej więcej osób wierzy w scenariusz optymistyczny – 23 proc. uważa, że wojna zakończy się pełnym zwycięstwem Ukrainy. Zamrożenie konfliktu wskazało 54 proc. badanych z tej grupy, a pokój negocjowany 14 proc. W tej grupie brak wiary w całkowite zwycięstwo Rosji jest absolutny, a 9 proc. respondentów nie potrafiło wskazać najbardziej prawdopodobnego zakończenia wojny.
Wyborcy opozycji bardziej sceptyczni
Wyborcy opozycji są znacznie bardziej sceptyczni wobec pełnego zwycięstwa Ukrainy – tylko 2 proc. z nich uważa, że taki scenariusz jest realny. Aż 77 proc. respondentów z tej grupy wskazało na zamrożenie konfliktu jako najbardziej prawdopodobne rozwiązanie, co stanowi najwyższy odsetek wśród wszystkich grup. Pokój negocjowany przez obie strony wskazało 21 proc., a nikt nie wierzy w całkowite zwycięstwo Rosji.
Pozostali wyborcy
Osoby, które nie identyfikują się z żadnym z głównych ugrupowań politycznych, są najbardziej przekonane o szansach na pokój negocjowany — taką odpowiedź wskazało 52 proc. respondentów z tej grupy. Zamrożenie konfliktu wskazało 40 proc., co jest najniższym wynikiem w porównaniu do innych grup, ale i tutaj przeważa pesymizm wobec szybkiego i jednoznacznego zakończenia wojny.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane w dniach 20-22 grudnia 2024 roku metodą CATI & CAWI na próbie 1000 osób.