Reforma w Kurii Rzymskiej
Papież Benedykt XVI zabrał się energicznie do reformy Kurii Rzymskiej, która za pontyfikatu jego poprzedników rozrosła się do sporych rozmiarów. Według Radia Watykańskiego papież ogłosił na zakończenie rekolekcji połączenie kilku rad działających w Kurii Rzymskiej.
13.03.2006 10:25
Papieska Rada ds. Emigrantów zostanie wcielona do Papieskiej Rady Iustitia et Pax, która zajmuje się nauką społeczną Kościoła. Przewodniczącym pozostanie nadal kardynał Renato Raffaele Martino, a szef likwidowanej rady, japoński kardynał Stephen Fumio Hamao powróci do ojczyzny.
Najprawdopodobniej Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zostanie połączona z Papieską Radą ds. Kultury. Ostatni przewodniczący Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, abp Michael Fitzgerald, został nieoczekiwanie mianowany nuncjuszem apostolskim w Egipcie.
Zapowiedziane przez papieża zmiany to dopiero wierzchołek oczekiwanych reform strukturalnych. Za miesiąc minie pierwsza rocznica pontyfikatu Benedykta XVI. Po swoim wyborze papież nie zdecydował się na zmiany w polityce personalnej Kurii Rzymskiej. Mianował tylko swojego następcę na stanowisku prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Prędzej czy później Benedykt będzie musiał wyznaczyć nowego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz prefektów kilku innych kongregacji.