Referendum w sprawie statutu Katalonii
Katalończycy głosują w referendum
na temat nowego statutu tego autonomicznego regionu Hiszpanii.
Uprawnionych do głosowania jest ponad 5,3 mln obywateli, z czego
ponad 100 tys. mieszkających za granicą.
Biorący udział w referendum odpowiadają na pytanie: "Czy aprobuje Pan(i) tekst statutu autonomicznego Katalonii?".
Nowy statut znacznie rozszerza samodzielność Katalonii, w tym jej kompetencje finansowe, a w preambule dokumentu określa Katalończyków jako naród.
W sprawie reformy statutu doszli do porozumienia po półrocznych twardych negocjacjach rządzący w Hiszpanii socjaliści (PSOE) oraz regionalna umiarkowanie nacjonalistyczna Konwergencja i Unia (CiU). Nowy statut został przyjęty przez lokalny parlament w Katalonii pod koniec września ubiegłego roku, a następnie, wraz z poprawkami, przez parlament centralny w Madrycie (marzec 2006).
Reforma autonomicznego statutu Katalonii miała znaczny wpływ na politykę kraju w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Doszło do konfrontacji między rządzącymi socjalistami i największą partią opozycyjną, prawicową Partią Ludową (PP), która odrzuca nowy statut jako "niezgodny z konstytucją i zagrażający jedności terytorialnej kraju".
W wyniku rządowego porozumienia z regionalną partią Konwergencja i Unia (CiU) w sprawie tekstu dokumentu doszło do zerwania rządzącej w Katalonii koalicji socjalistów (PSOE) z Republikańską Lewicą Katalonii (ERC) i komunistami.
ERC jest przeciwna zatwierdzeniu statutu ze względu na wprowadzone do tekstu modyfikacje i nawołuje do głosowania "nie" w referendum. Przewodniczący ERC, Carod Rovira, podkreśla, że jest to "nie" katalońskie, dla odróżnienia od "nie" hiszpańskiego, lansowanego ze strony opozycyjnej PP.
Rząd w Madrycie oczekuje ok. 50-procentowej frekwencji w referendum i ok. 70-procentowego poparcia dla nowego statutu.
Grażyna Opińska