Trwa ładowanie...
d2zqeyi

Referendum w sprawie statusu Donbasu? Apel byłego prezydenta Ukrainy

O przyszłości dwóch samozwańczych republik na terenie Donbasu powinno zdecydować referendum - uważa były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Z postulatem w tej sprawie zwrócił się do przywódców Francji, Niemiec i Polski, a także prezydentów Rosji i USA.
Share
Wiktor Janukowycz
Wiktor JanukowyczŹródło: AFP, Fot: Natalia Kolesnikova
d2zqeyi

Apel ws. referendum Janukowycz przekazał też szefom organizacji międzynarodowych: Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i jej Zgromadzenia Parlamentarnego. Podkreślił, że przeprowadzenie referendum jest konieczne w przypadku niewypełnienia przez obecne władze ukraińskie porozumień mińskich.

- Potrzebne włączenie do rozmów w ramach formatu normandzkiego przedstawicieli strony protestującej, reprezentującej naród Donbasu - stwierdził były ukraiński prezydent podczas wywiadu dla grupy dziennikarzy z Rosji i Ukrainy.

##Alternatywny plan Putina?

d2zqeyi

W poniedziałek amerykański dziennik "New York Times" opisał alternatywny plan pokojowy dla Ukrainy, który rzekomo został przedstawiony prezydentowi USA i opracowany z pomocą ukraińskiego posła Andrija Artemenki. Plan zawiera m.in. propozycję referendum w sprawie wydzierżawienia Krymu Rosji na 50-100 lat.

Według ukraińskiego posła i byłego dziennikarza Serhija Łeszczenki plan został opracowany przez byłych współpracowników Janukowycza (zbiegłego w 2014 roku do Rosji) oraz otoczenie prezydenta Rosji Władimira Putina.

d2zqeyi

Podziel się opinią

Share
d2zqeyi
d2zqeyi
Więcej tematów