Trwa ładowanie...
02-07-2015 17:50

Reakcja Wielkiej Brytanii na zamach w Tunezji. Będą naloty na pozycje Państwa Islamskiego?

Brytyjski minister obrony Michael Fallon zasygnalizował w Izbie Gmin, że Wielka Brytania może rozpocząć naloty na pozycje tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii.

Reakcja Wielkiej Brytanii na zamach w Tunezji. Będą naloty na pozycje Państwa Islamskiego?Źródło: PAP/EPA, fot: WALLACE WOON
d28jr13

Brytyjskie samoloty Tornado latają od roku w misjach rozpoznawczych i bojowych z bazy w Akrotiri na Cyprze okrężną drogą nad Irak, ale omijają główne ośrodki samozwańczego kalifatu w Syrii. Śmierć 30 brytyjskich turystów w zamachu w Tunezji zmieniła jednak plany walki z islamistami.

- Mamy dużo do zrobienia zarówno w Iraku, jak i Syrii. Wiadomo, że Państwo Islamskie organizuje się w północnej Syrii. To nielogiczne, że nic z tym nie próbujemy robić - powiedział brytyjski minister obrony Michael Fallon w Izbie Gmin. Zaapelował o wsparcie nalotów na pozycje Państwa Islamskiego i zastosowanie "pełnego spektrum" działań.

Fallon zastrzegł, że nie zgłosi wniosku ws. nalotów, o ile nie będzie pewien poparcia wyraźnej większości posłów.

d28jr13

We wrześniu zeszłego roku, podczas debaty w sprawie akcji w Iraku, premier Cameron zastrzegł, że są poważne przesłanki, aby zrobić więcej w Syrii. Poniósł jednak dotkliwą porażkę, próbując przeforsować w Izbie Gmin naloty na Syrię, aby wesprzeć opozycję przeciw prezydentowi Assadowi.

Kiedy rok później Londyn podjął u boku Amerykanów akcję w Iraku, premier nie próbował już nawet objąć nią terytorium Syrii.

d28jr13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28jr13
Więcej tematów