Trwa ładowanie...
d3hyij4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

RB ONZ zdecydowanie potępia ataki terrorystyczne w Iraku

Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowanie potępiła ataki terrorystyczne w Mosulu na północy Iraku i zażądała natychmiastowego uwolnienia zakładników uprowadzonych z tureckiego konsulatu w tym mieście przez islamistycznych rebeliantów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ban Ki Mun
Ban Ki Mun (AFP, Fot: Getty Images North America / Spencer Platt)
d3hyij4

RB ONZ potępiła również wszelkie inne ataki terrorystyczne, do których doszło w ostatnim czasie na terenie Iraku i których celem jest destabilizacja sytuacji w tym kraju i całym regionie.

Jednocześnie potwierdzono poparcie ONZ dla Irakijczyków i irackiego rządu. "Żaden akt przemocy czy terroryzmu nie może zawrócić (Iraku) ze ścieżki prowadzącej do demokracji, pokoju i odbudowy kraju" - napisano w komunikacie prasowym opublikowanym w środę.

W komunikacie tym RB ONZ poparła plany irackiego rządu dotyczące spotkania jedności narodowej mającego wypracować metody walki z zagrożeniami terrorystycznymi - donosi agencja Associated Press.

d3hyij4

W czwartek wysłannik ONZ w Iraku ma zrelacjonować Radzie Bezpieczeństwa, na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami, bieżącą sytuację w tym kraju.

Z kolei sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał w środę wspólnotę międzynarodową do zjednoczenia się na rzecz Iraku, "wyrażenia solidarności z Irakiem, który stoi w obliczu poważnego wyzwania w obszarze bezpieczeństwa". Stanowczo potępił przemoc, której źródłem są "ugrupowania terrorystyczne jak Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), które przejęły kontrolę nad Mosulem, Bajdżi i Tikritem".

Ogółem w antyszyickich zamachach w środę w Iraku, w tym w Bagdadzie i świętym dla szyitów mieście Karbala w środkowej części kraju, zginęło 37 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Ponadto rebelianci z ISIL opanowali turecki konsulat w Mosulu i uprowadzili konsula wraz z 48 osobami, w tym trojgiem dzieci i członkami tureckich sił specjalnych. Do opanowania tureckiej placówki doszło w dzień po uprowadzeniu przez ISIL 28 tureckich kierowców ciężarówek dostarczających paliwo dieslowskie do elektrowni w Mosulu. Oznacza to, że w rękach rebeliantów znajduje się co najmniej 76 Turków.

d3hyij4

W ciągu 48 godzin sunniccy dżihadyści opanowali niemal bez walki całą prowincję Niniwa, a także miejscowości w dwóch innych blisko położonych prowincjach: Kirkuku na wschodzie i Salah Ad-Din na południu.

Utrata kontroli nad zamieszkanym głównie przez sunnickich Arabów Mosulem, z którego uciekło około pół miliona mieszkańców, jest poważnym ciosem dla zdominowanego przez szyitów irackiego rządu, który zwrócił się o zwołanie na czwartek posiedzenie parlamentu i ogłoszenie stanu wyjątkowego.

Według ONZ w ubiegłym roku w starciach i zamachach w Iraku zginęło blisko 9 tys. ludzi. Narastająca fala przemocy jest najpoważniejsza od czasu krwawego konfliktu wewnętrznego z lat 2006-2007.

d3hyij4

Podziel się opinią

Share

d3hyij4

d3hyij4
Więcej tematów