Polska"Raport Rady Europy ws. aborcji trzeba zbagatelizować"

"Raport Rady Europy ws. aborcji trzeba zbagatelizować"

Zdaniem posłanki Jolanty Szczypińskiej (PiS)
raport komitetu Rady Europy z apelem o legalizację aborcji, także
w Polsce, nie będzie miał wpływu na ustawodawstwo naszego kraju. W
jej opinii należy go zbagatelizować.

"Raport Rady Europy ws. aborcji trzeba zbagatelizować"
Źródło zdjęć: © WP.PL

Komitet ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w raporcie z 18 marca zaapelował o zalegalizowanie aborcji w tych państwach członkowskich, które tego do tej pory nie uczyniły.

"Aborcja na żądanie jest teoretycznie możliwa we wszystkich państwach członkowskich Rady Europy z wyjątkiem Andory, Malty, Irlandii i Polski" - napisała w raporcie jego autorka, austriacka posłanka Gisela Wurm, ale nawet w państwach członkowskich, gdzie aborcja jest legalna, nie zawsze istnieją warunki gwarantujące kobiecie rzeczywistą możliwość skorzystania z tego prawa.

Ta propozycja nie ma wiążących możliwości - powiedziała Szczypińska, komentując raport. Nie należy się tym zajmować - dodała.

Zdaniem posłanki obecnie obowiązująca w Polsce ustawa antyaborcyjna jest wynikiem kompromisu i dlatego jest najlepszą ustawą. Nie potrzeba nowej debaty na ten temat - dodała.

Obecnie obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r., czyli tzw. ustawa antyaborcyjna, dopuszcza przerwanie ciąży tylko w trzech sytuacjach: kiedy płód jest dotknięty wadą genetyczną lub ciężką nieuleczalną chorobą, gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa (np. gwałtu, kazirodztwa) oraz kiedy życie lub zdrowie kobiety jest zagrożone.

Szczypińska pytana o promocję edukacji seksualnej i środków antykoncepcyjnych, o czym wspomina raport stwierdziła, że nie może on dotyczyć ustawodawstwa w Polsce. Nie należy się nim w ogóle przejmować - dodała.

Raport, przyjęty przez zdecydowaną większość członków Komitetu, zachęca wszystkie państwa członkowskie do zagwarantowania kobietom możliwości rzeczywistego korzystania z prawa do przerwania ciąży i zniesienia ograniczeń utrudniających dostęp do bezpiecznej aborcji.

W dokumencie podkreślono, że aborcji w żadnym wypadku nie można uznawać za metodę planowania rodziny i należy jej ze wszech miar unikać. W związku z tym jest niezbędne zagwarantowanie dostępu do środków antykoncepcyjnych po umiarkowanych cenach oraz wprowadzenie obowiązkowej edukacji seksualnej w szkołach.

Raport ma być omawiany na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy 14-18 kwietnia. (mg)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)