Trwa ładowanie...
dg9kcl2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Raport ONZ: błękitne hełmy kupują seks za pieniądze czy odzież

Żołnierze sił pokojowych ONZ regularnie oferowali pieniądze czy np. odzież lub telefony w zamian za usługi seksualne w krajach, w których mieli nieść pomoc - wynika z wewnętrznego raportu ONZ. Dokument mówi o setkach pokrzywdzonych kobiet w Liberii i Haiti.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Raport ONZ: błękitne hełmy kupują seks za pieniądze czy odzież
(PAP/EPA, Fot: Orlando Barria)
dg9kcl2

Z tajnego do tej pory raportu, opatrzonego datą 15 maja, który ma zostać w ostatecznej wersji opublikowany w przyszłym tygodniu, wynika, że kobiety w tych dwóch krajach oferowały usługi seksualne m.in. z głodu i biedy. W zamian otrzymywały pieniądze, a także ubrania, obuwie, telefony komórkowe, perfumy, biżuterię czy inne dobra materialne.

W zestawieniu, o którym informują światowe media, jest mowa o 480 oskarżeniach o wykorzystywanie seksualne i inne nadużycia w latach 2008-2013. Po 2009 roku był pewien spadek w liczbie takich nadużyć, ale w latach 2012-2013 roku znowu odnotowano wzrost. W jednej trzeciej przypadków w wymienionym okresie chodzi o dzieci.

Doświadczenie misji pokojowych w Haiti (MINUSTAH) i w Liberii (UNMIL) "wskazuje, że wymiany o charakterze seksualnym są rozpowszechnione i niedoszacowane" - podkreślono w raporcie wewnętrznej kontroli ONZ.

dg9kcl2

Autorzy raportu powołali się na świadectwa ok. 230 kobiet w Haiti, które twierdzą, że uprawiały "transakcyjny seks" z żołnierzami błękitnych hełmów. "Część kobiet zachowywała oznaczenia identyfikacyjne żołnierzy i groziła ujawnieniem ich tożsamości w mediach społecznościowych w razie braku wynagrodzenia" za usługi - napisano w raporcie. Jako przyczynę kobiety często wskazywały "głód, brak dachu nad głową, brak produktów pierwszej potrzeby i lekarstw".

Inna ankieta, przeprowadzona w stolicy Liberii, Monrovii, na próbie ok. 490 kobiet w wieku 18-30 lat, wykazała, że "ponad jedna czwarta z nich doświadczyła transakcji seksualnych z 'błękitnymi hełmami', przede wszystkim za pieniądze".

W dokumencie przypomina się, że takie zachowanie stanowi rażące naruszenie zasad ONZ, która deklaruje "politykę zero tolerancji" wobec nadużyć seksualnych na misjach i stanowczo zabrania utrzymywania stosunków seksualnych z miejscową ludnością. W Haiti tylko siedem z ankietowanych kobiet znało te oenzetowskie zasady, a żadna z nich nie wiedziała o poufnej linii telefonicznej, gdzie można zgłaszać takie przypadki - podała AFP.

W raporcie przywołano również odpowiedź departamentów operacji pokojowych ONZ, które podkreślają, że nie kwestionują faktu, iż przypadki takie są niedoszacowane. Zaznaczono zarazem, że w ciągu minionych 10 lat znacznie wzrosła liczba żołnierzy misji pokojowych, a jednocześnie odnotowano spadek przypadków seksualnego wykorzystywania i oskarżeń o nadużycia.

ONZ utrzymuje obecnie ok. 125 tys. żołnierzy sił pokojowych wchodzących w skład 16 misji. Problem "transakcyjnego seksu" dotyczy szczególnie operacji w Haiti, Liberii, Demokratycznej Republice Konga oraz w Sudanie i Sudanie Południowym.

dg9kcl2

Podziel się opinią

Share

dg9kcl2

dg9kcl2
Więcej tematów