Trwa ładowanie...
d2ulqs8

Raport: Norwegia najlepszym, Somalia najgorszym miejscem dla matek

Najlepszym miejscem dla matek jest Norwegia, a najgorszym - Somalia - wynika z opublikowanego w poniedziałek rankingu organizacji Save the Children. Spośród 25 najbogatszych stolic najwyższy współczynnik umieralności niemowląt odnotowano w Waszyngtonie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Raport: Norwegia najlepszym, Somalia najgorszym miejscem dla matek
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d2ulqs8

W zestawieniu, które obejmuje 179 krajów, Stany Zjednoczone spadły z 31. pozycji na 33. miejsce i uplasowały się za Japonią, Polską oraz Chorwacją. Tradycyjnie najwyższej miejsca w corocznym rankingu zajęły kraje skandynawskie.

Przygotowując swój raport organizacja Save the Children brała pod uwagę takie kryteria jak zdrowie matek, dostęp dzieci do edukacji, poziom dochodów i status kobiet.

Finlandia, która rok temu otwierała ranking, w tym roku została zaklasyfikowana na drugiej pozycji. Jedynym krajem spoza Europy w pierwszej dziesiątce jest Australia. Kanada uplasowała się na 20. miejscu, przed Francją (23.) i Wielką Brytanią (24.).

d2ulqs8

W ostatniej dziesiątce znalazły się kraje afrykańskie, w tym Sierra Leone (169.), Republika Środkowoafrykańska i Demokratyczna Republika Konga. W dziewięciu spośród 10 tych państw toczą się konflikty zbrojne.

Jak wynika z raportu, Amerykanki są średnio dziesięć razy bardziej narażone na śmierć podczas ciąży lub porodu niż Polki, Austriaczki czy Białorusinki. W USA ryzyko to jest najwyższe wśród wszystkich krajów rozwiniętych.

Organizacja odnotowała znaczne różnice w kwestii umieralności niemowląt. W krajach z pierwszej dziesiątki rankingu jedna kobieta na 290 straci dziecko zanim skończy ono pięć lat. Tymczasem w krajach z ostatniej dziesiątki będzie to dotyczyło jednej kobiety na osiem.

Według Save the Children niechlubny rekord umieralności niemowląt wśród 25 najzamożniejszych światowych stolic należy do Waszyngtonu, z 7,9 zgonami na tysiąc urodzeń, wobec 1,6 na tysiąc w Pradze czy 2 na tysiąc w Sztokholmie i Oslo. Przed Waszyngtonem, z nieco niższym współczynnikiem umieralności niemowląt, uplasowały się: Wiedeń, Berno, Warszawa i Ateny.

d2ulqs8

Niechlubny rekord Waszyngtonu jest dowodem na gigantyczne różnice między bogatymi a biednymi mieszkankami amerykańskiej stolicy - pisze agencja Reutera. Dzieci, które przychodzą na świat w szpitalu oddalonym zaledwie 6 km od Białego Domu, są dziesięć razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem roku niż dzieci, które urodziły się w najbardziej zamożnej dzielnicy - wynika z raportu. "Tu przeżywają najbogatsi" - napisała w oświadczeniu szefowa amerykańskiego oddziału Save the Children, Carolyn Miles.

Jak wynika z ubiegłorocznego badania nowojorskiej fundacji The Commonwealth Fund, w USA koszty opieki zdrowotnej są najwyższe na świecie. Z powodu braku funduszy w ciągu 12 miesięcy poprzedzających ankietę ok. 37 proc. obywateli USA nie wykonało zalecanych badań lub nie podjęło leczenia. Tymczasem w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosił zaledwie 4 proc.

Według kwietniowego badania Gallupa 12 proc. Amerykanów nie ma ubezpieczenia zdrowotnego.

Zobacz także: Ułatwienia dla matek wracających do pracy

d2ulqs8

Podziel się opinią

Share
d2ulqs8
d2ulqs8
Więcej tematów